KLDR slíbila jaderné odzbrojení, USA bezpečnostní záruky

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokorejský vůdce Kim Čong-un při podpisu společného dokumentu na summitu v Singapuru.

Singapur - Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Na dnešním historickém summitu se na tom ve společném závěrečném prohlášení shodli severokorejský vůdce Kim Čong-une a americký prezident Donald Trump. Trump následně na své tiskové konferenci prohlásil, že ke zrušení sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další konání vojenských manévrů s jihokorejskou armádou, které Severní Korea opakovaně kritizovala jako provokace a přípravu invaze.

Trumpovu schůzku s Kimem řada zahraničních představitelů ocenila. Čínské ministerstvo zahraničí přitom navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR, podle Trumpa je na to ale ještě brzy. V odblokování odvetných opatření a v rozvinutí normální hospodářské spolupráce doufá také Rusko, které chce být jadernému odzbrojení nápomocné. Japonský premiér Šinzó Abe prohlášení ze summitu označil za první krok k denuklerizaci Korejského poloostrova. Český premiér Andrej Babiš věří, že stanovené cíle se podaří naplnit a že se odstraní riziko války v regionu.

"Rozhodli jsme se opustit minulost. Svět uvidí velkou změnu," zdůraznil po podpisu závěrečného prohlášení Kim Čong-un.

Trump na tiskové konferenci ocenil Kima za jeho odvahu vykročit k jadernému odzbrojení. Severokorejského představitele pak označil za talentovaného člověka, který má jedinečnou příležitost zapsat se do historie jako ten, kdo zajistil KLDR bezpečnost a prosperitu.

Trump si setkání s Kimem pochvaloval jako upřímné a velmi produktivní, neboť se podařilo dosáhnout více, než v co doufal. Před summitem Trump za cíl označoval jaderné odzbrojení. K tomu se sice KLDR zavázala, ale podle analytiků jen velmi vágně a bez konkrétního harmonogramu.

"Pokud je toto výsledek... tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního," napsal na twitteru analytik Robert Kelly.

Trump však závěr summitu obhajuje a zdůrazňuje, že do prokazatelného započetí likvidace nukleárního arzenálu nemůže KLDR počítat s uvolněním sankčního režimu. O konkrétních krocích, pokud by Pchjongjang svým závazkům nedostál, ale hovořit nechtěl.

Trump podle svých slov s Kimem hovořil také o stavu lidských práv v Severní Koreji, zmínka o tom však v závěrečném prohlášení není. Americký prezident přitom čelí kritice, že si s diktátorem, jehož režim v minulosti sám označoval za nejhorší, srdečně potřásl pravicí. Trump před novináři ale zdůraznil, že tématem jednání bylo jaderné odzbrojení. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo na twitteru uvedl, že s KLDR řeší Spojené státy i další témata, mimo jiné otázku lidských práv či osud Japonců unesených do KLDR.

Novinářům Trump rovněž řekl, že chce v budoucnu navštívit Pchjongjang a že ve vhodnou dobu pozve Kim Čong-una do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR. Zmínil se i o americkém studentu Otto Warmbierovi, který loni po návratu ze severokorejského vězení zemřel. Jeho smrt podle Trumpa nebyla zbytečná, neboť vedla k summitu.

Trump s Kimem se v Singapuru sešli v hotelu Capella na ostrově Sentose. Jednání začalo v 09:00 místního času (03:00 SELČ), po necelé hodině se ke státníkům přidali členové delegací a debata později pokračovala pracovním obědem. Summit skončil podpisem společného prohlášení po pěti hodinách. Kim dějiště jednání následně opustil, ač podle informací Reuters ze Singapuru odletí až večer místního času (odpoledne SELČ). Trump uspořádal tiskovou konferenci a poté z hotelu odjel na letiště.

 

Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, chystá se tak učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Naopak prezident Trump již odletěl.

Trumpův prezidentský speciál Air Force One ze Singapuru odstartoval před 13:00 SELČ. Před odletem podle agentury AP prohlásil, že odjíždí dříve, neboť už zde žádnou práci nemá. Během letu do Washingtonu se krátce zastaví na ostrově Guamu a na Havaji, kde jsou plánovány zhruba 90minutové zastávky.

Předpokládalo se původně, že Kim, který z místa setkání odjel jako první, se ihned vydá na letiště. O tom, že Kim je již na cestě do vlasti, hovořil také Trump na tiskové konferenci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď