KLDR odpálila taktické řízené střely, šlo o letošní čtvrtý test

foto Ilustrační foto - Lidé na nádraží v Soulu sledují 11. ledna 2022 start severokorejské rakety na televizní obrazovce.

Soul - Severní Korea podle státní agentury KCNA zkušebně odpálila taktické řízené střely. Jihokorejská armáda informovala, že je Severokorejci vystřelili z letiště nedaleko Pchjongjangu východním směrem. Střely se dostaly do vzdálenosti 380 kilometrů a do výšky asi 42 kilometrů, uvedla Kjódó. Odpálení střel potvrdilo také Japonsko. Čína vyzvala všechny zúčastněné strany, aby nespouštěly ze zřetele myšlenku míru a stability na Korejském poloostrově.

Jde už o čtvrtý raketový test za poslední dva týdny. OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje. Severokorejský vůdce Kim Čong-un opakovaně slíbil, že posílí obranu své země.

V pátek Severní Korea provedla zkušební odpal balistických raket krátkého doletu, které byly umístěné na železničních vagónech. Při předchozích dvou testech tvrdila, že úspěšně otestovala hypersonické střely, které je těžší zachytit prostředky protiraketové obrany, napsala BBC.

Podobná četnost raketových testů během ledna je nezvyklá. KLDR obvykle odpaluje rakety během politicky významných událostí v zemi, anebo na znamení nesouhlasu s americko-jihokorejskými vojenskými cvičeními.

Podle analytiků může Kim Čong-un využívat raketové testy, aby ujistil obyvatele své země, že ani v době ekonomických těžkostí nehodlá odsunout záležitosti národní obrany na vedlejší kolej. KLDR se potýká s nedostatkem potravin a chřadnoucí ekonomikou; na obojím se podepsaly jak mezinárodní sankce, tak izolace, do které se Severní Korea uzavřela, aby zabránila šíření covidu-19 na svém území.

Stagnují také rozhovory mezi KLDR a Spojenými státy, které chtějí, aby se Pchjongjang vzdal svých jaderných zbraní. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena minulý týden uvalila na Severní Koreu první sankce. Dnešní odpal tak může být snahou ukázat, že se KLDR nenechá Spojenými státy zastrašit, uvedla s odvoláním na odborníky na severokorejskou problematiku BBC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď