KLDR protestovala u OSN proti zabavení severokorejské lodi USA

foto Generální tajemník OSN António Guterres.

Pchjongjang/New York - Severní Korea požádala generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby se zabýval dočasným zabavením severokorejské nákladní lodi Spojenými státy; Pchjongjang považuje počínání Američanů za nezákonné. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na severokorejská státní média. Podle amerického ministerstva spravedlnosti Severokorejci loď používali k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho export Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly na asijskou zemi uvaleny kvůli jejímu jadernému a zbrojnímu programu.

"(Dočasné) zabavení (lodi) jasně ukazuje, že Spojené státy jsou gangsterská země, která vůbec nebere v potaz mezinárodní zákony," uvedl severokorejský velvyslanec při OSN v dopisu adresovaném Guterresovi. Generálního tajemníka OSN žádá, aby učinil "bezodkladná opatření", a tvrdí, že USA narušily suverenitu KLDR a porušily úmluvy OSN.

Plavidlo původně zadržely už v dubnu 2018 indonéské úřady i s 25člennou posádkou a s nákladem 25.000 tun uhlí. Nákladní loď Wise Honest vplula před rokem do indonéských vod, kde podle indonéských médií měla náklad přeložit na jiné plavidlo. Konečným kupcem měla údajně být jihokorejská společnost.

Loni jihokorejský celní úřad informoval o třech případech, kdy jihokorejské firmy navzdory zákazu dovážely uhlí z KLDR.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že loď Wise Honest byla zadržena a kotví na Americké Samoi.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu s USA v Hanoji. Jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una ale skončila bez dohody.

Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem dál zkomplikovaly dva zbrojní testy raket krátkého doletu, které KLDR provedla 5. a 9. května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď