KLDR považuje jednání o přitvrzení sankcí za provokaci

foto Zprava Chrystia Freelandová z Kanady, Rex Tillerson z USA a Kang Kjong-wha z Jižní Koreje jednají na konferenci ministrů zahraničí 20 zemí o KLDR ve Vancouveru.

Ženeva/Moskva - Severní Korea považuje úterní schůzku 20 zemí k možnostem zvýšení sankčního tlaku na Pchjongjang v otázce jeho jaderného programu za provokaci. Agentuře Reuters to dnes v Ženevě řekl vysoce postavený severokorejský diplomat. Také podle Moskvy schůzka ministrů zahraničí v kanadském Vancouveru v čele se Spojenými státy situaci jen zhoršila.

Šéfové diplomacií se na schůzce ve Vancouveru shodly, že budou zvažovat přitvrzení sankcí proti Severní Koreji s cílem přinutit ji k zastavení programu vývoje jaderných zbraní. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson pohrozil Pchjongjangu vojenskou reakcí, pokud nezasedne k jednacímu stolu.

Zástupce severokorejského vyslance při OSN v Ženevě Čche Mjong-nam dnes Reuters řekl, že vancouverská schůzka byla "škodlivá a nebezpečná". "Odsuzujeme tu schůzku co nejpříkřeji. Neprospěje to míru a bezpečnosti a pokračujícímu procesu mezi Severem a Jihem, zacílenému na vytvoření mírového prostředí, uvolnění napětí a podporu usmíření mezi Severem a Jihem," řekl Čche. "Jsme opravdu oddaní a odhodlaní učinit vše, co můžeme, v boji proti sankcím," dodal diplomat.

Čche rovněž odmítl možnost amerického úderu na KLDR. "Máme všechny možnosti od takových manévrů nepřátelské síly odradit. Jsme připraveni na dialog i konfrontaci. Jsme připraveni na obojí," zdůraznil Čhce. Zároveň však ujistil, že KLDR je odhodlána proměnit v úspěch nadcházející zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu, kam hodlá Pchjongjang na základě jednání se Soulem z posledních dnů vyslat svou delegaci včetně umělců a sportovců.

Schůzku ve Vancouveru dnes kritizovala také Moskva, která se kanadských jednání neúčastnila. "Takové narychlo pořádané akce... nepřispívají k normalizaci situace kolem Korejského poloostrova, ale naopak, zhoršují ji," prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

Účastníci vancouverské schůzky, včetně ministrů zahraničí USA, Kanady, Japonska či Jižní Koreje, se v úterý shodli, že tlak na Severní Koreu prostřednictvím sankcí s cílem přimět ji k ukončení jaderného programu musí pokračovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď