KLDR podle státních médií otestovala novou taktickou zbraň

foto Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Pchjongjang/Washington - Severokorejská státní média oznámila, že armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou taktickou zbraň. Napsala to jihokorejská agentura Jonhap. Podrobnosti zatím nejsou plně známy. Zpravodajské agentury zprvu informovaly o testu zbraně strategické.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce v Singapuru. Média zkoušku interpretují jako snahu o nátlak na USA a Jižní Koreu kvůli váznoucím jednáním o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že zkouška je "další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu". Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země. Kim dodal, že armáda otestovala zbraňový systém, o který se zajímal jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj Kim Čong-il osobně dohlížel.

Severní Korea provedla veřejný zbrojní test naposledy v listopadu 2017. V uplynulých dnech však Pchjongjang vyjadřoval nevoli nad přetrvávajícími mezinárodními sankcemi iniciovanými Spojenými státy a probíhajícím vojenským cvičením menšího rozsahu Jižní Koreje s USA.

Podle agentury AP se v případě nejnovější zkoušky pravděpodobně nejedná o test jaderné zbraně nebo rakety s dlouhým doletem. Série takových testů v loňském roce zavdala příčinu k obavám z války, KLDR se ale poté rozhodla jít cestou diplomacie.

Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že testovaná zbraň může být raketa, dělo, protiletadlový kanón, dron či jiný moderní konvenční zbraňový systém.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že "taktická zbraň" v severokorejském kontextu znamená "zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen". KLDR tedy mohla testovat raketu středního doletu nebo raketomet.

Mezinárodní odborníci na zbraně podle agentury Reuters uvedli, že na zveřejněné fotografii Kima s vojenskými důstojníky byl i velitel dělostřelectva Korejské lidové armády.

Podle agentury Reuters je dnešní prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR po několika měsících. Testovací středisko navštívil Kim veřejně při takové příležitosti poprvé od červnové bezprecedentní schůzky s Trumpem, na níž se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily, připomíná Reuters.

Jakýkoli test nových zbraní tak pravděpodobně zvýší napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem, který dal najevo, že mezinárodní sankce vůči KDLR budou platit, dokud země nepodnikne více konkrétních kroků k ukončení svého jaderného a raketového programu.

Americká televize CNN na svém webu píše, že test byl Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému postoji k USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu. CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim nejnovějším krokem naznačil, že by se "mohl vrátit ke starým praktikám", pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku. V plánu je přitom další summit Trump-Kim na začátku příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď