Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely

foto Nová mezikontinentální balistická raketa Hwasong-17 během vojenské přehlídky k 90. výročí založení armády KLDR na Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu 25. dubna 2022.

Soul/Tokio - Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters. Střely byly vyslány v rozmezí necelé hodiny z letiště Sunan poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu, ze kterého se v poslední době uskutečnilo několik podobných zkušebních odpalů. Náměstek jihokorejského poradce pro národní bezpečnost později podle agentury Reuters řekl, že KLDR podnikla experiment s detonačním zařízením v přípravě na svůj sedmý jaderný test. Do dnešního raketového testu byla podle téhož zdroje zřejmě zapojena nová mezikontinentální balistická střela Hwasong-17.

Pchjongjang rakety odpálil jen několik hodin poté, co z Japonska odletěl americký prezident Joe Biden, který do Asie zavítal poprvé od svého zvolení. Zástupci USA i Jižní Koreje varovali, že KLDR se chystá na další zbrojní testy, možná i během návštěvy amerického prezidenta.

V případě prvního odpalu šlo podle jihokorejského Společného sboru náčelníků štábů (JCS) zřejmě o mezikontinentální balistickou raketu, zatímco druhá raketa patrně v půlce letu selhala. Třetí střela byla podle JCS balistická raketa krátkého doletu.

Spojené státy a Jižní Korea v reakci uspořádaly kombinované cvičení, včetně testů raket země-země, do nichž byl zapojen americký armádní taktický raketový systém (ATACMS) a jihokorejské balistické střely Hjonmu, píše Reuters s odkazem na armády obou zemí.

"Demonstrace síly naší armády měla zdůraznit naše odhodlání tvrdě reagovat na jakoukoli severokorejskou provokaci, včetně odpálení mezikontinentální balistické rakety, a naši ohromnou schopnost a připravenost provést chirurgický úder na původce provokace," stojí v prohlášení JCS.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan a jeho jihokorejský protějšek Kim Song-han spolu o odpalu tří balistických raket hovořili a odsoudili jej, uvedl Bílý dům. Sullivan podle něj opět potvrdil, že USA jsou odhodlány bránit Jižní Koreu.

Japonská pobřežní stráž informovala o nejméně dvou severokorejských odpalech, ale připustila, že jich mohlo být více. Japonská veřejnoprávní televizní stanice NHK uvedla, že rakety zřejmě dopadly mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. Tato oblast moře se rozléhá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů, od pobřeží.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši severokorejský test označil za nepřijatelný a dodal, že ohrožuje "mír, stabilitu a bezpečnost Japonska a mezinárodního společenství".

Biden se v sobotu dohodl se svým jihokorejským protějškem Jun Sok-jolem na pořádání rozsáhlejších vojenských cvičení a nasazení většího množství amerických strategických prostředků, pokud to bude nutné k odrazení KLDR od sílících zbrojních testů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď