KLDR otestovala dvě balistické rakety krátkého doletu

foto Ilustrační foto - Lidé v Soulu sledují na televizní obrazovce start severokorejské rakety.

Soul - Severní Korea v noci na dnešek SELČ odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které dopadly do oceánu u jejího východního pobřeží. Podle agentury Reuters to uvedla jihokorejská a japonská armáda. Původní informace hovořily o jednom blíže neupřesněném projektilu. Jde již o čtvrtý podobný raketový test letos v březnu. Předchozí odpaly se uskutečnily 2., 9. a 21. března.

Jihokorejská armáda sdělila, že rakety byly vyslány z města Wonsan, které leží na východním pobřeží KLDR. Střely urazily vzdálenost zhruba 230 kilometrů a dosáhly maximální výšky 30 kilometrů.

Armáda Jižní Koreje označila severokorejskou raketovou zkoušku za "velmi nevhodnou" vzhledem k tomu, že se celý svět v současné době potýká s pandemií nemoci COVID-19 způsobované koronavirem. Soul KLDR vyzval, aby takovéto vojenské akce zastavila.

Rakety dopadly do vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. "Opakované odpaly balistických raket Severní Koreje představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství, včetně Japonska," uvedlo v prohlášení japonské ministerstvo obrany.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď