KLDR bude jednat se Soulem o vyslání umělců na olympiádu

foto Logo olympiády v Pchjongčchangu na maskotovi her umístěným na ulici v Soulu.

Soul/Pchjongjang - Soul a Pchjongjang se dnes na popud KLDR dohodly, že 15. ledna uspořádají pracovní schůzku. Budou na ní jednat o vyslání umělecké skupiny Severokorejců na zimní olympijské hry, které budou v únoru v Jižní Koreji. Oznámilo to dnes jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Rozhovory o detailech severokorejské účasti na olympiádě svolal na 20. ledna do Lausanne Mezinárodní olympijský výbor.

Mezikorejská schůzka se tentokráte uskuteční na severokorejské straně Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu oddělujícím oba korejské státy. Za Jižní Koreu bude o účasti umělecké skupiny Severokorejců jednat delegace vedená ministrem pro sjednocení Čo Mjong-kjonem.

Jiné datum chce KLDR navrhnout pro jednání o severokorejské účasti na olympiádě, která se bude konat od 5. do 25. února v Pchjongčchangu.

Tento týden v úterý se zástupci obou korejských států dohodli na krocích, které by mohly přispět ke zlepšení vzájemných vztahů. Byl to první podobný dialog od roku 2015. Umožnil jej severokorejský vůdce Kim Čong-un, který se v novoročním projevu překvapivě vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na olympiádu.

Už na úterním setkání severokorejská strana sdělila, že na hry pošle olympijskou delegaci, která bude zahrnovat vysoké činitele, sportovce, roztleskávačky, družstvo na předvádění taekwonda a novináře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď