Klavírista Lang Lang příští rok vystoupí v pražské O2 areně

foto Čínský klavírista Lang Lang vystoupil 22. května 2014 v Praze v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s Vídeňskými filharmoniky v pražském Obecním domě. Vlevo je dirigent Christoph Eschenbach.

Praha - Čínský klavírista a pedagog Lang Lang vystoupí 31. října příštího roku v pražské O2 areně za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou Iona Martina. Umělec se do metropole vrátí po několika letech. Podrobnosti k programu koncertu pořadatelé zveřejní později. ČTK o tom za pořádající společnost JV Classics informovala Vladimíra Zahradníková.

Lang Lang letos vydal album Piano Book s kolekcí populárních kratších klavírních skladeb. Nabízí na něm tvorbu Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohn-Bartholdyho nebo Maurice Ravela, ale i současnou tvorbu Maxe Richtera nebo Yana Tiersena.

V roce 2014 vystoupil Lang Lang na festivalu Pražské jaro jako sólista Vídeňských filharmoniků a o dva roky dříve na svém prvním sólovém českém recitálu na donátorském galakoncertu pro festival Dvořákova Praha. Vstupenky na koncert v O2 areně budou v prodeji od 7.srpna.

"Klavírista, pedagog a filantrop Lang Lang vyprodává slavné koncertní sály po celém světě a vystupuje s těmi nejoceňovanějšími orchestry i dirigenty, jako jsou například Sir Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Daniel Barenboim nebo Christoph Eschenbach," uvedla Zahradníková.

Lang Lang začal s hrou na klavír ve třech letech a v necelých pěti měl svůj první veřejný recitál. V devíti letech nastoupil na Ústřední hudební konzervatoř v Pekingu a o čtyři roky později vyhrál první cenu na pekingské Čajkovského mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky. Následně odešel do Philadelphie studovat na Curtis Institute of Music. Je známý tím, že často propojuje různé hudební světy. Jeho vystoupení na vyhlašování cen Grammy s rockovou Metallikou, Pharrellem Williamsem nebo jazzovou legendou Herbie Hancockem opakovaně sledovaly miliony diváků.

V roce 2008 otevíral svým vystoupením zahajovací ceremoniál Olympijských her v Pekingu. Hrál také pro řadu mezinárodních hodnostářů, včetně čtyř amerických prezidentů a monarchů z různých zemí. V roce 2016 byl pozván do Vatikánu, aby vystoupil pro papeže Františka.

Držitel mnoha čestných doktorátů v roce 2008 založil nadaci International Music Foundation, jejímž cílem je vychovávat budoucí špičkové pianisty a vzdělávat mládež. Klasický hudebník s pověstí rockové hvězdy jako první asijský pianista dokázal proniknout do světové hudební elity. Za jeho věhlasem podle hudebních kritiků stojí nejen hudební schopnosti, ale i promyšlený marketing a hudební byznys. Ročně odehraje zhruba 150 koncertů po celém světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď