Kladrubským ústavem prošlo za 70 let téměř 100.000 pacientů

foto Ilustrační foto - Pacient cvičí na novém robotovi pro trénink horních končetin v Rehabilitačním ústavu Kladruby.

Kladruby (Benešovsko) - Rehabilitačním ústavem Kladruby na Benešovsku prošlo za 70 let jeho existence téměř 100.000 pacientů. V současnosti pracovníci ústavu ročně pomohou 1900 klientům. Délka pobytu se mírně prodlužuje, zároveň přibývá i lůžek, řekl ČTK ředitel Josef Hendrych.

Zařízení, jehož provoz byl oficiálně zahájen 1. prosince 1947, poskytuje komplexní rehabilitační péči lidem s těžkým poškozením pohybového a nervového ústrojí, zejména po úrazech a operacích. Podle Hendrycha se vzhledem k trendu brát do péče stále těžší pacienty prodloužila délka pobytu zhruba na tři měsíce. Zároveň ale přibylo v uplynulých letech lůžek. Zatímco ještě před 15 roky byla kapacita 200 míst, nyní je to o 50 více. "Máme v současné době u zdravotní pojišťovny nasmlouvaných 250 lůžek, ale pomalu to začínáme zvyšovat, počet půjde nahoru. Byl bych rád, kdybychom se zastavili na třech stovkách," uvedl Hendrych.

Vedle toho může dát ústav k dispozici další místa samoplátcům. Průběžně buduje nové prostory také pro rehabilitaci a zázemí pro personál, každý rok investuje z vlastních zdrojů zhruba 20 milionů korun.

Rehabilitační program spolu s řadou fyzioterapeutických metod zahrnuje také logopedickou či psychologickou péči. Pacienti zde mohou absolvovat kurz autoškoly pro tělesně postižené a při ergoterapii pracují například v oděvní, tkalcovské, výtvarné, keramické či truhlářské dílně. Klientům poskytuje ústav v případě potřeby i sociální služby.

Sanatorium na okraji Vlašimské kotliny bylo postaveno v letech 1937 až 1938. Za války ústav sloužil jako německá vojenská nemocnice a po válce z něj byla sovětská repatriační stanice. V roce 1946 převzalo zařízení do péče ministerstvo zdravotnictví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď