Kladno povede Volba pro Kladno a ANO, primátory mají Liberec i Plzeň

foto Ustavující zasedání zastupitelstva Plzně. Na programu bude mimo jiné volba primátora, náměstků a členů rady, 18. října 2022 Plzeň. Zleva bývalý primátor Pavel Šindelář a nový primátor Roman Zarzycký.

Praha - Kladno povede koalice Volby pro Kladno a ANO. Obě uskupení dnes uzavřela formální koaliční dohodu a potvrdila tak spolupráci, kterou oznámila krátce po skončení zářijových voleb. Primátorem má být nadále Milan Volf (Volba pro Kladno). Některá velká města za sebou ale už mají ustavující zasedání zastupitelstva. V Plzni dnes zastupitelé zvolili primátorem Romana Zarzyckého (ANO), v Liberci ve funkci potvrdili Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj). O podobě budoucího vedení zatím nemají jasno ve třech krajských městech, a to v Praze, Ústí nad Labem a Jihlavě.

Volba pro Kladno a ANO mají 19 mandátů ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu. V radě bude mít Volba pro Kladno sedm zástupců, ANO čtyři. Podle koaliční dohody ubyde ve vedení jeden placený (uvolněný) post, počet klesne z pěti na čtyři. Kdy se v nejlidnatějším středočeském městě bude konat první jednání nově zvolených zastupitelů, není ještě jasné. Výsledek voleb byl totiž napadnutý u soudu a čeká se na verdikt.

Vedle Kladna dnes nové koalice vznikaly spíše v menších městech a obcích. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku by měla vládnout trojkoalice ODS, Za Nové Město a Město pro život s podporou Zelených. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 11 hlasů. Trojkoalice dnes podepsala koaliční smlouvu.

Starostou Bojkovic na Uherskohradišťsku zůstane Petr Viceník (ODS), lídr kandidátky nazvané Občané pro město. V koalici je stejně jako v minulých čtyřech letech doplní KDU-ČSL a Budoucnost Bojkovska a nově také sdružení Bojkovjané. Koaliční smlouva je podepsaná. Pečky na Kolínsku povede koalice ODS a nezávislých kandidátů, sdružení Pečky Pečákům a ČSSD a sjednocené levice. Uskupení uzavřela dohodu o spolupráci. Starostou by měl být Milan Paluska (ODS a NK).

Starostou města Králíky na Orlickoústecku by se měl opět stát Václav Kubín (Sportovci). Koalici vytvořili Sportovci s podporou SproK, Pro Králicko, KSČM. Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku podepsalo koaliční smlouvu vítězné hnutí ANO s ODS. Starostou bude opět Robert Stržínek, který byl volebním lídrem ANO, starostou města je posledních osm let.

Ve třech krajských městech, která ještě vedení nemají, vyjednávání pokračují. Zástupci pražského Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se na dnešní schůzce dohodli, že se tento týden sejdou jejich tříčlenné programové týmy, které připraví podklady pro další vyjednávání. Další schůzka vyjednavačů o koalici se uskuteční příští úterý.

V Jihlavě budou zástupci ODS a lidovců, kteří v komunálních volbách skončili druzí, mluvit ve středu se svými členy o dosavadních jednáních. Ve hře je podle nich stále víc variant sestavení koalice, včetně spolupráce s vítězným hnutím ANO. V Ústí nad Labem dnes vítězné hnutí ANO odmítlo nabídku na utvoření koalice s trojblokem, tedy místními hnutími PRO! Ústí, Vaše Ústí a Ústecké fórum občanů (UFO).

V řadě měst už se zastupitelé poprvé po volbách sešli, aby zvolili nové vedení. Nový primátor Plzně Zarzycký byl v uplynulých čtyřech letech prvním náměstkem primátora. Působil také jako šéf představenstva Plzeňských městských dopravních podniků, tuto funkci ale opustí. Zámečník je v čele Liberce už čtyři roky, při dnešním hlasování neměl protikandidáta. Nově bude mít na starost ekonomiku města. Ve funkci bude pokračovat také primátor Prostějova František Jura (ANO). Rovněž on byl dnes jediným navrženým kandidátem.

Starostou Mělníka dnes zastupitelé zvolili Tomáše Martince (ODS), který po 12 letech vystřídá Ctirada Mikeše (Mé město). Prvním ze tří velkých horských středisek východních Krkonoš, které má nové vedení, se stal Špindlerům Mlýn. Povede ho podnikatel v cestovním ruchu Martin Jandura z uskupení Špindlerův Mlýn - Město s vizí.

Ustavující zastupitelstva zatím nemohou být svolána tam, kde byly dány podněty k soudu na neplatnost komunálních voleb nebo hlasování. O některých stížnostech na volby už krajské soudy rozhodly, většinou je zamítly. Dnes soudy zamítly například stížnost na volby v Milovicích na Nymbursku nebo v Poříčí nad Sázavou.

ANO je v Hradci Králové připraveno jednat o široké koalici, jak navrhla ODS

Hnutí ANO je v Hradci Králové připravené jednat o vzniku široké koalice, jak to v úterý navrhla ODS. "Jsme ochotni jednat se všemi, abychom vytvořili stabilní a funkční vedení města," řekl dnes ČTK místopředseda zastupitelského klubu ANO a člen vyjednávacího týmu ANO Denis Doksanský. Připomněl, že ve většině statutárních měst je ANO součástí nových vládnoucích koalic. ANO volby v Hradci vyhrálo ziskem 13 ze 37 mandátů, koalici ale dosud skládalo pět jiných stran.

Zvrat v jednáních téměř o dohodnuté pětikoalici přinesl návrh ODS jednat o vytvoření široké koalice včetně vítězného ANO. ODS také odmítla rozdělení gescí v pětikoalici, kterou měli vedle ODS tvořit koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V zastupitelstvu by pětikoalice měla 21 z 37 mandátů. Bez ODS, která má pět mandátů, pětikoalice nevznikne. Piráti dnes možnost koalice s ANO odmítli.

Partnerem ANO v koalici by podle Doksanského měla být především ODS. Dohromady mají ANO a ODS 18 mandátů a k nadpoloviční většině jim chybí jeden hlas. "V kontaktu jsme s ODS byli průběžně. Nikdy to nepostavili tak, že s ANO se nevyjednává," řekl Doksanský. ANO a ODS spolu v Hradci vládli i v právě končícím volebním období.

Ostatní strany možné pětikoalice daly v minulosti najevo, že koalici s ANO odmítají. Podle Doksanského jejich vymezení proti ANO by již nemuselo být tak ostré. "Sami vidí, že po celé republice se otázka jednání s ANO z důvodu osoby pana (Andreje) Babiše prakticky vůbec neobjevuje. Hradec Králové je jediný. Nyní je čas na pragmatickou politiku a hledat to, co je pro Hradec nejprospěšnější, nikoliv si tady řešit celonárodní témata, která s námi nemají nic společného," řekl Doksanský.

ANO by podle něj o případné koaliční spolupráci chtělo mluvit s hnutím Rozvíjíme Hradec, které vede senátor Jan Holásek, a také s HDK, který vede prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová. V případě dohody na pětikoalici se měla stát primátorkou města. Právě varianta koalice ANO s ODS a Rozvíjíme Hradec, případně i s HDK, by podle Doksanského mohla přicházet v úvahu.

Doksanský zopakoval dřívější stanovisko ANO, že v případné koalici je připravené, ač je vítězem voleb, se vzdát nároku na post primátora. "Nemáme problém se toho postu vzdát ve prospěch vytvoření funkční koalice," řekl.

Dříve Doksanským publikovaná možnost, že by rozhodující 19. hlas pro možnou koalici ANO s ODS mohl dodat člen Trikolory zvolený do zastupitelstva na kandidátce SPD, není podle něj ve hře. "Není to vůbec téma, kterým bychom se zabývali. Ve chvíli, kdy ODS tuto věc odmítla, jsme to uzavřeli. S touto variantou vůbec nepočítáme," řekl Doksanský.

Piráti dnes ve stanovisku možnost koalice s ANO odmítli. "Jakákoliv varianta budoucí koalice za přímé účasti či podpory populistů a extremistů z ANO a SPD je pro nás naprosto nepřijatelná," uvedli. Zarazili se nad tím, že ODS v neděli dohodu o rozdělení gescí náměstků primátorky potvrdila, aby ji v úterý prostřednictvím tiskové zprávy odmítla. "Jednání se tak vrátila o několik kroků zpět," uvedli Piráti.

Podle původních plánů měla být pětikoaliční dohoda podepsána 24. října krátce před ustavujícím zasedáním zastupitelstva města. Podle ODS však není nezbytné nové vedení města na ustavujícím zastupitelstvu volit. "Navíc pro nás podpis koaliční smlouvy stejně není tématem, dokud se neshodneme na smysluplném a efektivním rozdělení gescí a dostatečně neprodiskutujeme možnost široké koalice," uvedl v tiskové zprávě ODS zastupitel a vyjednavač Oldřich Vlasák.

ANO má 13 zastupitelských křesel. Koalice HDK a TOP 09 má sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď