Kladno chystá termosnímkování města, jež má ukázat ztráty energie

foto Sídliště, panelové domy - ilustrační foto.

Kladno - Kladno chystá v nejbližších týdnech termosnímkování města, které má ukázat ztráty energie z budov či infrastruktury. Radnice pak podle snímků rozhodne například o zateplení některých budov a dalších úpravách městských objektů, uvedla dnes v tiskové zprávě Eva Havelková z kladenského magistrátu. Město chce i za pomoci termosnímkování a následných opatření snížit emise, a to do roku 2030 o 40 procent.

Termín zahájení termosnímkování bude záviset na počasí. "Bude probíhat v nočních hodinách tak, že nad městem proletí letadlo, které snímky pomocí specifické technologie pořídí," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Konkrétní termín uveřejní město na webu a sociálních sítích.

Kladno se od loňska stalo spolu s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) pražského ČVUT součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, zaměřeného na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Město chce zpracovat vizi do roku 2050.

Cílem projektu je postupné dosažení uhlíkové neutrality. Produkci znečištění může město kompenzovat například vlastní výrobou energie z obnovitelných nebo druhotných zdrojů, a dodávat ji do vlastní sítě.

Kladno už zahájilo přípravu dílčích koncepcí v oblasti dopravy, energetiky, sociálních služeb a dalších dokumentů, na základě kterých připraví konkrétní projekty. Bude se i více soustředit na dlouhodobé investiční plánování, aby bylo připraveno na další evropské dotační období pro roky 2021 až 2027. Kromě dotací prověří i možnosti využití úvěrů třeba i přes Evropskou investiční banku nebo mezinárodní projekty financované z fondů Evropské unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď