Kiska označil krajní pravici za zlo, vybídl k účast na volbách

foto Ilustrační foto - Slovenský prezident Andrej Kiska.

Bratislava - Za nebezpečnou politickou sílu označil dnes slovenský prezident Andrej Kiska pravicově populistickou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), v jejímž čele stojí předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Kiska také vybídl obyvatele země, aby se zúčastnili nadcházejících voleb do samosprávných krajů, které tradičně provází nízký zájem voličů o hlasování.

"V naší zemi se šíří zlo. Zlo chce z naší země udělat xenofobní nacionalistický stát. Nejde o skupinu nějakých mladých výtržníků s hloupými názory, ale jde o dobře organizovanou, profesionální a velmi nebezpečnou politickou sílu," řekl Kiska novinářům po schůzce s dvěma bývalými kandidáty na post hejtmana Banskobystrického kraje, kteří se vzdali kandidatury ve prospěch podnikatele Jána Luntera, jenž má podle průzkumů veřejného mínění největší šanci porazit v přímé volbě Kotlebu.

Kiska vybídl obyvatele země, aby nebyli lhostejní a nedovolili v krajských volbách zvítězit kandidátům, kteří šíří zlo. "V demokracii stačí velmi málo, aby zlo zvítězilo. Stačí, aby dobří lidé nedělali nic," uvedl Kiska.

Proti Kotlebovi se v Banskobystrickém kraji zformovala široká koalice. Ve prospěch Luntera se minulý týden vzdali kandidatury nejen dva ze čtveřice nejpopulárnějších zájemců o post hejtmana, Luntera podpořily i vládní strany.

Jeden z odstoupivších kandidátů na post předsedy Banskobystrického kraje Stanislav Mičev uvedl, že možnost úspěchu LSNS v kraji je nadále vysoká. Podle Mičeva se mnoho voličů v průzkumech veřejného mínění ke Kotlebovi nehlásí. "Nejen ten, kdo volí přímo pana Kotlebu, je jeho voličem, ale i ten, kdo volit nepřijde," řekl Mičev. Dodal, že na základě průzkumů veřejného mínění má Lunter mírný náskok před Kotlebou, na dalších místech skončili právě Mičev a opoziční poslanec Martin Klus, který z voleb rovněž odstoupil a podpořil Luntera.

Předsedové osmi samosprávných krajů na Slovemsku budou v listopadu po změně zákona voleni pouze v jednom kole. Zvítězí tedy kandidát, který získá nejvíce hlasů. Před čtyřmi lety přišla v prvním kole do hlasovacích místností jen pětina oprávněných voličů, v druhém kole krajských voleb byla účast ještě nižší.

Parlamentní strana LSNS prosazuje vystoupení Slovenska z EU a NATO, hlásí se také k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. Kotleba se v minulosti dostal do povědomí veřejnosti i kvůli organizování protiromských pochodů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď