Kiska opět odložil rozhodnutí o přijetí demise ministra Lajčáka

foto Slovenský prezident Andrej Kiska.

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska opět odložil rozhodnutí o přijetí demise ministra zahraničí Miroslava Lajčáka. Svůj nejnovější postoj hlava státu dnes před novináři zdůvodnila tím, že nechá prostor k dalším jednáním Lajčáka s premiérem Peterem Pellegrinim, který si rezignaci šéfa diplomacie nepřeje. Pellegrini rozhodnutí prezidenta uvítal. Lajčák podal demisi minulý týden v reakci na rozhodnutí slovenské sněmovny, která odmítla migrační pakt OSN.

"Rozhodl jsem se, že své rozhodnutí ohledně demise si promyslím. Nechám prostor, aby pan premiér i s panem ministrem dál jednali. Pro své rozhodnutí si vezmu ještě další čas," řekl Kiska po schůzce s Pellegrinim a Lajčákem.

Předseda slovenské vlády uvedl, že Lajčák má jeho plnou důvěru. "Znovu jsem požádal pana prezidenta, aby zvážil nepřijetí demise ministra Lajčáka. Chci poděkovat panu prezidentovi za jeho dnešní rozhodnutí," řekl Pellegrini.

Zatím není známo, kdy by se hlava státu mohla definitivně vyjádřit k přijetí či odmítnutí Lajčákovy demise. Podle Pellegriniho by vzniklá situace mohla být vyřešena v průběhu dní či týdnů.

Kiska se s Lajčákem sešel již v úterý. Po schůzce prezident oznámil, že se svým rozhodnutím ohledně rezignace šéfa diplomacie vyčká na rozhodnutí vlády ve věci migračního paktu. Dokument OSN kabinet na dnešním zasedání odmítl. Slovensko podle Pellegriniho také nevyšle svého zástupce do Maroka na nadcházející mezivládní konferenci o migračním paktu OSN, byť Lajčák a Kiska účast Slovenska na konferenci obhajovali.

Lajčák se od pátku minulého týdne, kdy demisi předal hlavě státu, ke své rezignaci před médii dosud nevyjádřil. Ministr na rozdíl od premiéra a většiny politických stran v zemi migrační pakt obhajoval. Pakt se dojednával v minulých měsících, kdy Lajčák předsedal Valnému shromáždění OSN. Kromě Slovenska dokument odmítá i několik dalších evropských zemí včetně Česka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. května 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď