Kim Čong-un se sešel se singapurským premiérem

foto Singapurský premiér Lee Hsien Loong (vpravo) dnes přijal Kim Čong-una (vlevo), který přicestoval do Singapuru na svoji úterní schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Singapur - Singapurský premiér Lee Hsien Loong dnes přijal Kim Čong-una, který přicestoval do Singapuru na svoji úterní schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Severokorejský vůdce poděkoval za přípravu summitu a Lee za to, že pro bezprecedentní akci byl vybrán právě Singapur.

"Celý svět sleduje historický summit mezi KLDR a USA a děkuje vám za vaši upřímnou snahu... my jsme připraveni dokončit přípravy na tuto historickou vrcholnou schůzku a já vám děkuji," sdělil Kim singapurskému hostiteli.

"Děkuji za to, že jste přijel do Singapuru, a také za to, že jste požádali, aby se summit v Singapuru konal," reagoval Lee. Dodal, že Singapur sleduje situaci na Korejském poloostrově dlouhodobě. "Sledovali jsme ty boje, oběti a pokrok národa," řekl Lee.

Státníci spolu hovořili s pomocí tlumočníků a podle singapurských zdrojů panovala v sále přátelská atmosféra. Kamery zachytily podrobné představování severokorejské delegace.

Vůdce Severní Koreje je v Singapuru teprve několik hodin, zatímo Trump je očekáván v nejbližších hodinách. Předpokládá se, že hlavním tématem jeho rozhovorů s Kimem bude ukončení severokorejského jaderného programu. S Trumpem se má Lee sejít v pondělí.

Přípravy se sledují všude na světě. Papež František dnes vyjádřil naději, že úterní jednání přispějí k "budoucímu míru pro Korejský poloostrov a pro celý svět". Vyzval věřící shromážděné u baziliky svatého Petra, aby se s ním modlili za ochranu Panny Marie pro singapurské rozhovory.

"Znovu chci věnovat korejskému národu úvahu o přátelství a modlitbu, aby rozhovory, naplánované na budoucí dny v Singapuru, přispěly k rozvoji cesty, jež zaručí mírovou budoucnost Korejskému poloostrovu a celému světu," uvedl papež v dnešním poselství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď