Keramiku z Nové Říše zdobí rostliny z herbáře z 18. století

foto Při Dnech otevřených ateliérů na Vysočině si 6. října 2018 mohli návštěvníci keramické dílny v Nové Říši prohlédnout novoříšskou keramiku. Od běžné produkce ji odlišuje věrohodné vyobrazení rostlin, které tvoří herbář z 18. století uložený v knihovně kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. Originální novoříšskou keramiku zdobí už 45 rostlinných motivů.

Nová Říše (Jihlavsko) - Už 45 rostlinných motivů zdobí originální novoříšskou keramiku, kterou si dnes mohli prohlédnout návštěvníci při Dnech otevřených ateliérů. Na Vysočině se akce, která zve asi do 150 dílen řemeslníků i výtvarníků, koná poosmé a bude pokračovat i v neděli. Novoříšskou keramiku odlišuje od běžné produkce věrohodné vyobrazení rostlin, které tvoří herbář z 18. století uložený v knihovně kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. Nejoblíbenějším a nejprodávanějším motivem je bodlák, řekla Máša Mykolenková, která pro keramickou dílnu pracuje od jejího vzniku v roce 2001.

Při Dnech otevřených ateliérů na Vysočině si 6. října 2018 mohli návštěvníci keramické dílny v Nové Říši prohlédnout novoříšskou keramiku. Od běžné produkce ji odlišuje věrohodné vyobrazení rostlin, které tvoří herbář z 18. století uložený v knihovně kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. Originální novoříšskou keramiku zdobí už 45 rostlinných motivů. Keramika vzniká přímo v Nové Říši, bíle glazovaný porcelán si dílna Jiřího Kováře nechává dodávat z Karlových Varů. Oba materiály následně zdobí překreslenými motivy z herbáře včetně českého a latinského názvosloví. Výsledný motiv je kombinací sítotisku a ruční malby. Keramika prochází vypalovací pecí třikrát, dekor se dostane pod glazuru, takže je odolný, nádoby je pak možné používat v mikrovlnné troubě a umývat v myčce.

Při Dnech otevřených ateliérů na Vysočině si 6. října 2018 mohli návštěvníci keramické dílny v Nové Říši prohlédnout novoříšskou keramiku. Od běžné produkce ji odlišuje věrohodné vyobrazení rostlin, které tvoří herbář z 18. století uložený v knihovně kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. Originální novoříšskou keramiku zdobí už 45 rostlinných motivů. Na snímku je Máša Mykolenková, která pro dílnu pracuje od jejího vzniku v roce 2001, u keramické pece. Dílna ročně vyrobí i desetitisíce kusů. K původním vzorům se stále vrací, přidává nové a některé neopouští vůbec. Platí to pro bodlák, neboli Carduus Lanceolatus, jenž byl prvním vzorem, který se z herbáře na keramiku dostal. "Proč po něm lidé sáhnou nejčastěji, nevím, možná pro příjemnou kombinaci barev, ale možná i proto, že na rozdíl od levandule nebo pomněnky není na keramice často vidět," řekla Mykolenková. Sama si oblíbila vlčí mák.

Novoříšskou keramiku rozdává jako oficiální dar i Kraj Vysočina. Speciálně pro něj začala dílna dodávat dekor jeřabiny, která je symbolem kraje. Původně jako dar ji získala i někdejší první dáma Livia Klausová. "Oblíbila si ji natolik, že si jí později dovybavila celou chalupu," řekla Mykolenková.

Při Dnech otevřených ateliérů na Vysočině si 6. října 2018 mohli návštěvníci keramické dílny v Nové Říši prohlédnout novoříšskou keramiku. Od běžné produkce ji odlišuje věrohodné vyobrazení rostlin, které tvoří herbář z 18. století uložený v knihovně kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. Originální novoříšskou keramiku zdobí už 45 rostlinných motivů. Dny otevřených ateliérů na Vysočině organizačně zajišťuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Ateliéry otevírají profesionální i amatérští umělci. Loni je podle koordinátora Františka Štibora navštívilo asi 12.000 lidí. Oblíbené jsou dílny řezbářů a především sklářů, kam obvykle zavítají stovky lidí. Nejčastěji se ale do Dnů otevřených ateliérů zapojují malíři a grafici. Letos to byl například Petr Mirčev z Třeště na Jihlavsku, který se zaměřuje na krajinomalbu, nebo Arnošt Kába z Vlásenic u Pelhřimova, který návštěvníkům umožnil vyzkoušet si tvorbu několika technikami.

Vysočina se myšlenkou seznámit veřejnost s regionální tvorbou přímým kontaktem s tvůrci inspirovala v Dolním Rakousku, respektive v jižních Čechách. Tam se umělecké ateliéry pravidelně otevírají po vzoru těch rakouských ještě o tři roky déle než na Vysočině. Před osmy lety se stejně jako Vysočina připojil i Jihomoravský kraj. V posledních letech se nechal volně inspirovat i Královéhradecký a Pardubický kraj.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď