Ke kritice nízkých platů justičních úředníků se připojili po soudcích i žalobci

foto Soudní síň - ilustrační foto.

Praha - Ke kritice nízkých platů administrativních pracovníků v justici se připojili po soudcích i státní zástupci. Chtějí proto jednat o navýšení platů. V prohlášení na svém webu to dnes oznámila Unie státních zástupců. Platové poměry justičních pracovníků, kteří nejsou soudci nebo státní zástupci, označila unie za "naprosto neuspokojivé". Prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra před týdnem uvedl, že platy odborného aparátu českých soudů jsou výrazně nižší, než mají jiní státní zaměstnanci. Předsedové soudů následně uvedli ve společném prohlášení, že je justice kvůli podfinancování před kolapsem.

"Platy, pohybující se hluboko pod průměrem veřejného sektoru, vážně ohrožují řádné fungování státního zastupitelství a soudnictví," uvedl dnes výkonný výbor Unie státních zástupců. Unie podle žalobců na tento problém dlouhodobě upozorňuje. "Bohužel se dosud nepodařilo dosáhnout uspokojivého výsledku. Ve spolupráci s Nejvyšším státním zastupitelstvím plánujeme o problému dále jednat s cílem, prosadit navýšení platů," doplnil výbor unie.

Vávra minulý týden řekl, že kvalifikovaní pracovníci od soudů kvůli nízkým platům odcházejí. Například nástupní plat zapisovatelky u soudu činí podle něj přibližně 18.000 korun. Průměrná mzda v Česku činila ve druhém letošním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu více než 40.000 korun. Představitelé justice podle Vávry kvůli nízkým platům administrativních pracovníků jednali s premiérem Petrem Fialou (ODS). Výsledek je však takový, že zvýšení platů odborného aparátu soudů bude stejné jako u jiných státních zaměstnanců. "Znamená to, že ten rozdíl v neprospěch našich zaměstnanců se ještě prohloubí," řekl Vávra.

Předsedové soudů pak ve společném prohlášení uvedli, že Fialova vláda v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Soudci tvrdí, že pokud se situace nezmění, může podle nich řada soudů citelně omezit činnost. Na dorovnání platů zaměstnanců soudů s průměrným výdělkem ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun, řekl ve středu novinářům místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Premiér Fiala ale už v pondělí předsedům soudů vzkázal, že možnosti rozpočtu jsou velmi limitované.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď