Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude více sněžit

foto Auto na zasněžené silnici. Ilustrační foto.

Praha - Ke konci týdne se ochladí a bude více sněžit. Noční teploty klesnou hluboko pod nulu. Ve vyšších polohách se od čtvrtka mohou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a informací na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny února by měly teploty i srážky v Česku odpovídat dlouhodobému průměru. Nejchladnější má být závěr ledna s denními maximy v průměru kolem nuly, vyplývá z dlouhodobé prognózy počasí.

Dnešek byl větrný a zamračený. Pro většinu území platila výstraha před silným větrem, na některých místech nárazy dosahovaly rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, na horách kolem 100 kilometrů v hodině. Na Sněžce dnes podle polské horské služby foukalo rychlostí až 126 kilometrů v hodině, což odpovídá orkánu. Odpoledne pršelo na většině území, na horách padal déšť se sněhem nebo sněžilo. Večer má déšť a sněžení od severu ustávat, mraků bude ubývat a pozvolna zeslábne vítr. Až do rána se v celé republice ale může tvořit náledí nebo zmrazky.

V úterý budou nejvyšší denní teploty pět stupňů Celsia nad nulou, ve středu při slunečním svitu se může teplota vyšplhat až na plus sedm. Večer ale bude od severozápadu přibývat oblačnost, v polohách nad 800 metrů nad mořem bude sněžit. Ve čtvrtek už bude přeháněk více, znovu má také víc foukat. Meteorologové upozorňují na to, že nad 700 metrů se budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

V noci na pátek mohou noční teploty klesnout až na minus devět stupňů Celsia, přes den nebude více než plus jeden stupeň. Sněhové jazyky se budou tvořit už od středních poloh. O víkendu pak bude oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Sněhové srážky budou postupně jen na horách.

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně průměrné. "Jako relativně nejchladnější vychází týden od 24. do 30. ledna s průměrem nejnižších nočních teplot kolem minus pěti stupňů Celsia a průměrem nejvyšších denních teplot kolem nuly. Do konce období budou teploty postupně vyšší. Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné až slabě nadprůměrné," uvedli meteorologové.

Průměrná teplota v ČR od 17. ledna do 13. února je minus 1,1 stupně Celsia. Nejchladněji touto dobou bylo v roce 1942 s průměrnou teplotou minus 12,3 stupně, naopak nejteplejší počasí zažili Češi v roce 2002, kdy teplota v průměru od poloviny ledna do půlky února vystoupala na 3,8 stupně nad nulou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď