Kazachstánské úřady zadržely kvůli nepokojům už asi 12.000 lidí

foto Policisté u zátarasu v kazachstánském městě Almaty, 12. ledna 2022.

Nur-Sultan - Kazachstánské úřady dnes oznámily, že v uplynulých 24 hodinách zadržely dalších 1678 lidí kvůli podezření z účasti na rozsáhlých nepokojích. Demonstrace provázené násilnostmi propukly ve středoasijské republice počátkem tohoto měsíce a jsou označovány za největší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Počet hlášených zatčení se tak od začátku protestů vyšplhal na zhruba 12.000, uvedla agentura AP.

V souvislosti s posledními událostmi v zemi bylo zahájeno také přes 300 trestních stíhání, která se týkají masových nepokojů nebo útoků na členy bezpečnostních sborů.

Situace v metropoli Almaty, která se stala ohniskem nepokojů, i dalších kazachstánských městech se v posledních dnech zklidnila. Střety si ale podle kusých zpráv úřadů od začátku vyžádaly nejméně desítky mrtvých a stovky zraněných.

Nepokoje původně začaly jako protesty proti zdražení pohonných hmot, demonstranti ale podle úřadů zaútočili i na vládní budovy v několika městech. Prezident Kasym-Žomart Tokajev tvrdí, že mezi protestujícími byli teroristé z různých středoasijských zemí, Afghánistánu a z Blízkého východu. Na prezidentovu žádost bylo do země vysláno přes 2000 vojáků z Ruska a dalších postsovětských zemí. Tento týden má začít jejich stahování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď