Kazachstán už neumožní Rusům neomezeně dlouhý pobyt na svém území

foto Ilustrační foto - Místní občané procházejí ulicí v Almaty 11. ledna 2022.

Astana - Kazachstán už nebude umožňovat ruským občanům neomezeně dlouhý pobyt na svém území. S odvoláním na novou vládní směrnici o tom dnes informovala agentura Reuters. Rusové, ale i občané dalších států Eurasijské ekonomické unie budou muset opustit středoasijskou zemi přinejmenším na 90 dní poté, co jim vyprší tříměsíční povolení k pobytu.

Kazachstánské ministerstvo vnitra reformu zdůvodňuje tím, že Astana tak získá větší kontrolu nad imigrací. Do země přesídlily desítky tisíc Rusů - povětšinou mladých mužů nebo mužů středního věku - poté, co ruský prezident Vladimir Putin loni v září vyhlásil kvůli ruské invazi na Ukrajinu částečnou mobilizaci.

V Kazachstánu se hojně mluví rusky a země s Ruskem sdílí nejdelší souvislou pozemní hranici na světě, takže tento středoasijský stát je mezi Rusy prchajícími před odvodem oblíbenou destinací. Dalším důležitým faktorem byla možnost zůstat v zemi de facto neomezeně dlouho - stačilo každých 90 dní zemi nakrátko opustit a vrátit se, píše Reuters.

Kazachstán se ovšem v souvislosti s přílivem Rusů potýká s obtížemi. Neobvykle velký přísun Rusů podle úřadů přispěl mimo jiné k inflaci, která se v loňském roce vyšplhala na více než 20 procent, což je nejhorší hodnota od 90. let 20. století.

Kvůli ruská invazi na Ukrajinu jsou rovněž napjaté vztahy mezi Moskvou a Astanou, představitelé Kazachstánu odmítli Ruskou válku podpořit a vyzvali k míru.

Eurasijská ekonomická unie sdružuje Rusko a některé další postsovětské země - Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď