Kauzou Vrbětice se pravděpodobně příští týden budou zabývat europoslanci

foto Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku, vlajky zemí Evropské unie

Brusel - Výbuchem muničního skladu ve Vrběticích a následnou diplomatickou pří mezi Českem a Ruskem se příští týden budou s největší pravděpodobností zabývat poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání. Návrh českých poslanců na začlenění kauzy od širší diskuse o vyhrocených vztazích Evropské unie a Ruska má velkou podporu dalších politiků. ČTK to dnes sdělil předseda české skupiny v nejsilnější lidovecké frakci Luděk Niedermayer. Čeští členové EP chtějí odsouzení ruské viny za explozi, o níž jsou přesvědčeny české tajné služby, prosadit i do společného parlamentního usnesení. Podle místopředsedkyně EP Dity Charanzové by navíc mohli ke kauze vydat společné prohlášení šéfové politických skupin.

Podle českých poslanců by unie měla na agresivní ruské výpady reagovat jednoznačněji než dosud, k čemuž je vrbětický případ další příležitostí.

"Nerozhodnost a nejasnost v politice EU vůči Rusku interpretuje prezident (Vladimir) Putin zjevně jako slabost. A z ní vyvozuje to, že Rusko podobné činy, jako vraždy ve Spojeném království nebo Německu, či útok ve Vrběticích může dělat," prohlásil Niedermayer s odkazem na minulé zločiny spáchané podle závěrů vyšetřování ruskými agenty.

Návrh, který bude na program prosazovat lidovecká frakce, má podle něj i podporu dalších skupin. Projednání vrbětické kauzy se pokouší docílit mimo jiné také Charanzová, která získala podporu své frakce liberálů, či čeští pirátští europoslanci působící v klubu evropských zelených.

"Očekávám silnou reakci našich spojenců," prohlásila pirátská poslankyně Markéta Gregorová, podle níž by se v rezoluci měl EP jasně postavit za Česko.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě.

O programu plenární schůze budou ve čtvrtek rozhodovat lídři politických skupin spolu s předsedou EP Davidem Sassolim. Charanzová se za pomoci kolegů z třetí nejpočetnější europarlamentní frakce pokouší přesvědčit vůdce klubů, aby k vrbětickému výbuchu vydali společné prohlášení.

"Věřím v jasné odsouzení útoku ruských tajných služeb, k němuž došlo na našem území, vyjádření solidarity a výzvy ke společné odpovědi EU," uvedla česká politička.

Poslanci by o Vrběticích měli se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem diskutovat v "ruském bloku", který bude zahrnovat také shromažďování ruských vojsk u hranic Ukrajiny a zdravotní stav ruského opozičního lídra Alexeje Navalného.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď