Katolická církev uznala uzdravení ženy za 70. zázrak v Lurdách

foto Ilustrační foto - Přes 100.000 lidí se ve slavném francouzském poutním místě Lurdech zúčastnilo mše, kterou zde v rámci oslav 150. výročí údajného zjevení Panny Marie sloužil papež Benedikt XVI. Papež v kázání vyzval věřící, aby se nebáli prožívat svou víru naplno a veřejně a byli v ní opravdoví, protože, jak řekl, "víra nám říká, že moc lásky na tomto světě je silnější než smrt, silnější než naše slabosti a hříchy, než zlo, které nás ohrožuje".

Lurdy (Francie) - Biskup ze severofrancouzského Beauvais v neděli oznámil, že uzdravení Bernadette Moriauové v roce 2008 po pouti do města Lurdy bylo uznáno jako zázračné. Žena několik desetiletí trpěla bolestmi v oblasti pasu a nemohla normálně chodit, ve věku 69 let však bolesti zmizely bezprostředně po návštěvě poutního místa v podhůří Pyrenejí.

Případ sestry Moriauové je za 160 let sedmdesátým oficiálně uznaným zázrakem města Lurdy. Jeptiška se tam vydala v červenci 2008 a při návratu prý ucítila "neobvyklý pocit uvolnění a tepla po celém těle". Údajně vnímala, jak jí vnitřní hlas napovídá, aby se zbavila všech svých zdravotních pomůcek, uvedla lurdská diecéze. Moriauová ihned poté zanechala veškerých terapií, napsala agentura AFP.

Církevní orgány několikrát dospěly k závěru, že uzdravení rodačky ze severu Francie bylo "nečekané, okamžité, absolutní, trvalé a nevysvětlené" povahy. V listopadu 2016 nakonec mezinárodní lékařský výbor potvrdil, že šlo o jev, který za současných vědeckých znalostí nemá vysvětlení.

V Lurdách se podle katolické nauky 11. února 1858 chudé místní dívce Bernadettě Soubirousové zjevila Panna Maria a město se pak stalo jedním z prvních cílů katolíků z celého světa. Ročně jej navštíví asi čtyři miliony lidí.

Dosud poslední uznání zázraku spojeného s Lurdami přišlo v roce 2013: šlo o případ Italky trpící vysokým krevním tlakem a dalšími potížemi, která se na jih Francie vydala v roce 1989.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď