Katastrofa ukrajinského letounu u Teheránu má 176 obětí

foto Trosky ukrajinského letounu, který se 8. ledna 2020 zřítil krátce po startu z teheránského letiště.

Teherán/Kyjev - Krátce po startu z letiště v íránské metropoli Teheránu se dnes zřítilo ukrajinské dopravní letadlo. Havárii nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Češi, ani Slováci mezi nimi podle dosavadních informací nebyli. Příčiny neštěstí zatím nebyly jednoznačně určeny a podle médií není jasné, zda nesouvisejí s konfliktem mezi Spojenými státy a Íránem, který několik hodin před leteckou katastrofou raketami útočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky v Iráku. Ukrajina se chce podílet na vyšetřování, íránské úřady zatím hovoří o technické poruše stroje.

Při katastrofě podle šéfa ukrajinské diplomacie Vadyma Prystajka zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové. Další dva cestující se sice k letu do Kyjeva zaregistrovali, ale na palubu letadla nakonec nenastoupili.

Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Podle agentury DPA však není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada.

Pád ukrajinského letadla u Teheránu - ilustrační mapka oblasti. Ukrajinské aerolinky UIA tvrdí, že stroj byl v pořádku: Boeing 737-800 NG byl vyroben v roce 2016 a technický servis naposledy podstoupil před dvěma dny. Aerolinky nepředpokládají, že by se zkušená posádka dopustila chyby.

Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu nejprve vyloučilo, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok, a uvedlo, že letoun se podle předběžných informací zřítil kvůli poruše motorů. Později však toto prohlášení stáhlo a nahradilo konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených informací kolem okolností katastrofy. Slíbil prověrku všech civilních letadel, zda jsou způsobilá k létání, a také nařídil generální prokuratuře zahájit kvůli katastrofě trestní stíhání. Vznikne také komise k objasnění příčin nehody. "Musíme prověřit všechny hypotézy," zdůraznil.

V některých médiích se mezitím objevily spekulace, že letoun omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Zelenskyj později oznámil, že ještě dnes večer do Íránu odletí letadlo s ukrajinskými experty. Jejich hlavní úkolem bude podle šéfa státu zjistit příčiny a viníky letecké katastrofy.  

"Všichni budou zapojeni do vyšetřování, identifikace a repatriace těl Ukrajinců, kteří při katastrofě zahynuli. Nepřetržitě vedu konzultace s našimi zahraničími partnery. Naší prioritou je zjistit pravdu o této strašné katastrofě a kdo za ni zodpovídá," napsal Zelenskyj na sociální síti.

Letové záznamníky, takzvané černé skříňky ze zříceného letadla se našly, ale íránské úřady je podle agentury Reuters nechtějí předat výrobci letounu, americké společnosti Boeing, která v podobných případech asistuje při vyšetřování. Jasné dosud není, do jaké země by je Írán mohl odeslat k vyhodnocení zaznamenaných údajů.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk oznámil, že až do objasnění katastrofy mají ukrajinské společnosti zakázáno létat nad Íránem. Aerolinky UIA již dříve oznámily své rozhodnutí na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ještě před havárií zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti z jiných zemí.

Podle informací českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství. Pokud například měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď