Katalog s 36 knihami pomůže k orientaci v dětské literatuře

foto Děti čtou knihy - ilustrační foto.

Praha - Výroční katalog Nejlepší knihy dětem nabízí výběr 36 titulů knih pro děti, které vyšly za uplynulý rok. Katalog vyjde 2. listopadu v tištěné podobě, bude k dostání zdarma v knihkupectvích, zájemci ho ale již v těchto dnech spolu s předchozími ročníky najdou na internetové adrese www.nejlepsiknihydetem.cz.

Autoři katalogu, kterými jsou Jana Čeňková, Pavel Mandys a Jitka Nešporová, se literaturou pro děti a mladé čtenáře zabývají pravidelně. Připravili praktický přehled, jenž by měl dětem, rodičům i pedagogům usnadnit výběr z aktuální nabídky v knihkupectvích. V profilu každé z vybraných knížek je vždy také uveden doporučený věk čtenáře.

Uzavření knihkupectví v březnu a dubnu během celostátní karantény zastavilo načas vydávání knižních novinek. Během podzimní sezony se většina titulů se zpožděním na knižní pulty dostává, ale knihkupectví jsou v druhé vlně pandemie znovu zavřená. Knihy je ale stále možné objednat a nakupovat přes webové stránky nakladatelů nebo knižních distributorů.

Za letošním vydáním katalogu stojí historička a kritička literatury a ilustrace pro mládež Jana Čeňková, působící na Univerzitě Karlově, literární a filmový kritik a novinář Pavel Mandys a literární redaktorka, publicistka a překladatelka Jitka Nešporová, pro jejíž práci je kromě německy psané literatury těžištěm právě tvorba pro děti a mládež.

"Žádná čísla o změnách chování českých, ale ani zahraničních čtenářů zatím nejsou k dispozici, lidé se zajímají především o statistiky nakažených. Nicméně v duchu rčení o tom, že každá krize je zároveň i šancí, buďme optimisty a doufejme, že knihy alespoň dočasně najdou více velkých i malých čtenářů, kteří zůstali doma," uvedl Mandys k úvaze, zda lidé v době koronavirové pandemie více čtou, či nikoli, když "získali" čas, který nemohou trávit cestováním, sportováním, slavením či návštěvou kina nebo divadla.

"Domníváme se, že 36 titulů v našem výběru je vzorek reprezentativní a pestrý. Nacházejí se zde sbírky poezie, pohádky, příběhy dětí, fantasy i sci-fi, dobrodružné příběhy i encyklopedie a jiné naučné publikace," doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď