Katalánský parlament bude o nezávislosti jednat ve čtvrtek

foto Španělská vicepremiérka Soraya Sáenzová.

Barcelona/Madrid - Katalánští poslanci budou ve čtvrtek jednat o jednostranném vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Rozhodlo o tom dnes vedení katalánského parlamentu, které svolalo mimořádnou schůzi na den před pátečním jednáním španělského Senátu. Ten bude schvalovat omezení autonomie Katalánska. Separatističtí poslanci označili přístup Madridu k řešení katalánské krize za diktátorský.

 

 

Vedení katalánského parlamentu se dnes sešlo v reakci na sobotní rozhodnutí španělské vlády převzít kontrolu nad řízením klíčových katalánských úřadů. Madrid své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že katalánský premiér Carles Puigdemont a jeho vláda porušují zákon snahou o vyhlášení nezávislosti.

"Španělsko jedná jako diktatura. Vnucují nám zákony prostřednictvím soudců a prokurátorů, za pomoci policie a trestných činů vzpoury, aby šířili strach," řekl na tiskové konferenci po jednání parlamentního vedení mluvčí nejsilnějšího poslaneckého klubu Společně pro ano (JXSí) Lluís Corominas. Španělský ústavní soud zrušil referendum, na jehož základě chce vedení Katalánska vyhlásit nezávislost a prokuratura docílila uvalení vazby na lídry separatistických organizací.

Na otázku, zda poslanci na mimořádné schůzi schválí vyhlášení nezávislosti, odpověděl Corominas neurčitě. Katalánský parlament již deklaraci hovořící o "obnovení samostatnosti" schválil těsnou většinou hlasů separatistických stran před dvěma týdny, její vyhlášení však bylo odloženo na neurčito kvůli snaze o vyjednávání s Madridem. Podle španělských médií není zcela jasné, zda se při případném hlasování bude jednat o zrušení odkladu u již schváleného textu, anebo o deklaraci zcela nové.

Separatisté disponují 72 křesly ze 135 a menší radikální strana Kandidátka lidové jednoty (CUP) podporující menšinovou vládu JXSí tlačí na okamžité vyhlášení nezávislosti bez ohledu na důsledky.

Podle listu El País mají obě strany v úmyslu čtvrteční schůzi protáhnout na dva dny, aby v pátek mohli za přítomnosti premiéra Puigdemonta hlasovat o nezávislosti ve chvíli, kdy Senát schválí omezení autonomie Katalánska. Puigdemont by pak mohl okamžitě nezávislost vyhlásit.

Corominas se dnes pro podporu separatistů pokoušel získat i poslance katalánských socialistů (PSC), kteří jsou proti odchodu ze svazku se Španělskem, avšak plány na omezení autonomie je pobouřily. "Myslíme si, že PSC si bude muset vybrat mezi stranou a zemí," prohlásil v narážce na to, že španělští socialisté jako druhá nejsilnější strana v zemi podporuje kroky vládních lidovců premiéra Mariana Rajoye k převzetí kontroly nad Katalánskem.

Vůdce PSC Miquel Iceta dnes vyzval Puigdemonta, aby se "všemi silami pokusil zabránit nejhoršímu scénáři", kterým by omezení autonomie bylo. Iceta navrhl, aby Puigdemont vyhlásil předčasné volby, čímž by mohl částečně uklidnit Madrid, který usiluje o podobný cíl.

Sáenzová: Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba

Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba, kterou jmenuje španělský kabinet. Prohlásila to dnes vicepremiérka Soraya Sáenzová, podle níž katalánský premiér Carles Puigdemont a jeho vláda přijdou o své funkce. Mluvčí katalánské diplomacie řekl, že Evropská unie ztratí svou důvěryhodnost, pokud umožní Madridu omezit katalánskou autonomii.

Vláda premiéra Mariana Rajoye se již koncem týdne chystá kvůli snahám katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivovat článek 155 španělské ústavy, který umožňuje převzít vedení autonomní oblasti. Očekává se, že Senát, jehož souhlas je k uplatnění článku nutný, umožní Rajoyovi jednat. Podle Sáenzové může vláda poté dočasně jmenovat člověka, který by byl zodpovědný za vládu nad regionem, zatímco jeho současné vedení automaticky přijde o své funkce a platy.

"Pokud ústava zbavuje funkcí Puigdemonta a jeho ministry, přijdou o ně automaticky. Jejich mandáty vyplývají z ústavy, nepocházejí od Boha," řekla Sáenzová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Onda Cero na otázku, zda se katalánské vedení může převzetí svých pravomocí nějak vzepřít.

Katalánští lídři, kteří tvrdě kritizují chystané omezení autonomie, mají podle ní právo přijít na páteční jednání Senátu a vysvětlit své postoje, případně se obrátit na ústavní soud. Madrid však nepřistoupí na jednání, do kterých jdou separatisté s jedinou podmínkou, kterou je vyhlášení nezávislosti, dodala.

Puigdemont o víkendu prohlásil, že Madrid chystá nejhorší útok na katalánskou autonomii od dob diktatury generála Franciska Franka a chce Katalánce ponížit. Očekává se, že katalánský parlament se ještě tento týden sejde kvůli jednání o jednostranném vyhlášení nezávislosti.

Mluvčí katalánské diplomacie Raül Romeva dnes v rozhovoru s BBC uvedl, že právo rozhodovat o své vládě mají pouze Katalánci a pokud EU dopustí opak, ztratí důvěryhodnost. "Jak se bude moci Evropská unie smířit s touto situací, pokud k ní dojde?" prohlásil Romeva. "Jak mohou být důvěryhodní, pokud dovolí, aby se to stalo? Mohu vám říci, že lidé a instituce v Katalánsku by to nedovolili," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď