V Katalánsku demonstrovali separatisté, pořádali koncerty

foto Policisté pronásledují demonstranty během protestu 9. listopadu 2019 v Barceloně.

Barcelona - Tisíce lidí se dnes účastnily po celém Katalánsku demonstrací, které den před španělskými parlamentními volbami svolali katalánští separatisté. Manifestace byly většinou pokojné a provázeli je koncerty. Jen večer v Barceloně skupina maskovaných radikálů převrhla několik kontejnerů a honila se s policisty, k vážnějším střetům nedošlo, ani nebyl nikdo zadržen, informovala místní média.

Asi 7000 tisíc lidí se podle policie v podvečer sešlo v centru Barcelony na náměstí před univerzitou, kde už dva týdny pobývají studenti se stany a pořádají různé kulturní a debatní akce. Jejich cílem je zejména propuštění katalánských politiků z vězení, kde jsou někteří z nich už přes dva roky kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017.

Na Univerzitním náměstí v Barceloně začala akce v 16:00 SEČ prvním koncertem, po němž následovaly další. Z několika set lidí se rozrostla večer na několik tisíc účastníků. Lidé přišli s katalánskými vlajkami a transparenty s fotkami uvězněných katalánských politiků s nápisy Svobodu pro politické vězně. Tuto demonstraci i další dnešní pokojné akce ve čtyřech stovkách obcí Katalánska, jichž se zúčastnily stovky lidí, organizovalo hnutí Demokratické cunami.

Na večer od 19:00 svolala shromáždění do centra Barcelony radikální organizace Výbory na obranu republiky (CDR), která se chtěla dostat jako při svých předchozích akcích před sídlo policie na Via Laietana. V tom jim ale zabránila policie, která okolí uzavřela a se skupinkami maskovaných mužů se podle místního tisku krátce honila jako kočka s myší.

Radikálové převrátili několik kontejnerů, jeden zapálili, ale krátce před desátou večer média informovala, že v centru Barcelonu je opět klid. Neopakovaly se tak dramatické situace z poloviny října, kdy po oznámení dlouholetých trestů vězení pro katalánské politiky radikálové zapalovali kontejnery v Barceloně týden každou noc, stavěli barikády a házeli na policisty kameny. Zraněny byly při tom desítky protestujících i policistů.

Dnešní manifestace v Katalánsku ústřední volební komise nezakázala, ač den před parlamentními volbami se už nesmí konat volební mítinky. Komise nicméně upozornila regionální vládu, že akce musí být z hlediska voleb politicky neutrální.

Za propuštění separatistickýh politiků z vězení dnes demonstrovalo i na 250 cyklistů, kteří se zúčastnili akce nazvané Pedály za svobodu. Už ráno vyrazili z několika obcí v provincii Lleida na zhruba 75kilometrovou cestu k věznici v Lledoners, kde jsou někteří z odsouzených katalánských politiků. Ty minulý měsíc španělský nejvyšší soud potrestal za separatistické snahy tresty vězení od devíti do 13 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 11:00 18°C

Celá předpověď