Kašov má kvůli suchu omezený odběr vody z vodovodu

foto Zalévání zahrady, sucho - ilustrační foto.

Kašov (Trutnovsko) - Vodoprávní úřad Dvora Králové nad Labem omezil v Kašově na Trutnovsku kvůli suchu odběry vody z veřejného vodovodu. Zdroj vody tam nestačí na plné zásobování. Zakázáno je zalévání zahrad, napouštění bazénů a mytí aut, informovala dnes ČTK mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Lidé mohou vodu používat na pití, vaření a osobní hygienu. Omezení platí do konce září. Kašov je součástí obce Kuks a omezení se týká asi 50 lidí. Za nedodržení zákazu hrozí pokuta až 50.000 korun.

"Opatření bylo vydáno na základě žádosti obce Kuks. Důvodem je suché počasí posledních měsíců, postupně totiž dochází k poklesu vydatnosti vodního zdroje vodovodu, naopak výrazně stoupá množství odebrané vody," uvedl vedoucí odboru životního prostředí dvorského úřadu Milan Šimek. Běžná spotřeba vody z vodovodu je v Kašově do šesti metrů krychlových za den, ale při zalévání se zvyšuje o třetinu a při napouštění bazénů na dvojnásobek.

Omezení odběru vody z vodovodu platí i na jiných místech v Královéhradeckém kraji. Kvůli slabým zdrojům vody je vyhlášeno například ve Vysokém Veselí na Jičínsku. Omezení platí i v devítitisícových Hořicích na Jičínsku. Důvodem je to, že kvůli rekonstrukci jedné ze dvou hořických úpraven vody nestačí pouze jeden zdroj pro plné zásobování města.

V Královéhradeckém kraji byl v řadě obcí vyhlášen kvůli suchu i zákaz odběru povrchové vody z řek a potoků. Zákaz odběru povrchové vody platí například v Rychnově nad Kněžnou a okolí, a to na tocích Bělá, Kněžná a jejich přítocích. Omezení je v obcích Lukavice, Javornice, Skuhrov nad Bělou, Kvasiny, Solnice a Černíkovice. Zákaz odběru vody z řek a potoků platí také ve správním území města Dobruška na Rychnovsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď