Kaščejevové Dcera studentskou cenu BAFTA nedostala

foto Screenshot z filmu Dcera.

Londýn/Praha - Britská filmová a televizní akademie dnes předala ceny (BAFTA) určené studentským tvůrcům. Mezi animovanými díly byl nominován i film Dcera studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Darji Kaščejevové, ocenění v této kategorii ale nakonec získal francouzský snímek Sous La Glace (Pod ledem).

"Pochopitelně nás všechny velmi mrzí, že Darja Kaščejevová se svojí Dcerou nezvítězila ve finále BAFTA Student Award. Nicméně, stále i v těchto dnech dostává pozvání na další a další festivaly a Dcera se tak stává zcela neoddiskutovatelně nejúspěšnějším filmem v novodobé historii české kinematografie," napsala ČTK mluvčí FAMU Alexandra Hroncová. "Výjimečné je to, že se jedná o studentský film a film s tak malým rozpočtem, na kterém se podílelo opravdu jen pár lidí," dodala.

Loutkové drama Dcera, které vypráví beze slov o vztahu dcery a otce, vyhrálo loni studentského Oscara za nejlepší mezinárodní animovaný film a sesbíralo po světě již přes 70 ocenění včetně ceny z Palm Springs, Lisabonu, Tokia, Stuttgartu, Cambridge či z amerického festivalu nezávislých filmů Sundance.

Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, použila při tvorbě filmu Dcera metodu ruční kamery užívané v hraném filmu. Výroba 15 minut dlouhého snímku trvala asi rok a půl, autorka sama čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď