Kárný senát začal projednávat návrh na odvolání teplického soudce Čapka

foto Ilustrační foto - Teplický soudce Miroslav Čapek u Nejvyššího správního soudu v Brně, který začal 2. listopadu projednávat kárnou žalobu kvůli nevhodnému e-mailu, v němž Čapek podle žaloby nevybíravě a neoprávněně kritizoval jiného soudce.

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes začal projednávat kárnou žalobu na teplického soudce Miroslava Čapka. Podle předsedy okresního soudu Jana Tichého, který navrhuje odvolání z funkce, se Čapek zúčastnil oslavy narozenin teplického podnikatele Petra Bendy v době koronavirové pandemie a nouzového stavu, a navíc později o své účasti neříkal pravdu. "K dotazům médií to opakovaně a kategoricky popřel," řekl Tichý.

"Skutek se nestal," reagoval Čapkův advokát Stanislav Balík. Čapek se podle něj oslavy nezúčastnil. "Pokud pak byl v kontaktu s novináři, neříkal jim žádné nepravdivé údaje," řekl Balík. Navrhuje zproštění kárné žaloby, řízení považuje za zbytečné praní špinavého prádla na veřejnosti. "Navíc je to prádlo vlastně čisté," doplnil Balík.

Oslava se konala v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne za účasti desítek lidí v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Čapek účast na oslavě popíral. Tichý však uvedl, že poznal Čapka na kamerových záznamech podle jeho postavy a chůze.

Čapek je zkušený trestní soudce. V 90. letech byl poslancem, poté se vrátil do taláru. Má však už za sebou několik kárných řízení. V roce 2015 mu kárný senát snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v den komunálních voleb rozesílal e-mailem fiktivní přepisy údajných rozhovorů tehdejšího teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS).

V roce 2017 senát potrestal Čapka snížením platu o 15 procent na čtyři měsíce kvůli nezákonnému rozhodnutí o vazbě pro jednoho podezřelého. Podle dalšího kárného rozsudku z letošního května měl Čapek brát čtyři měsíce plat nižší o desetinu kvůli průtahům a pochybením v soudních líčeních. Nepořizoval zvukový záznam, aniž by o tom řádně rozhodnul. Zpracování protokolů pak nechal na soudní úřednici.

Na Bendově oslavě v době zákazu hromadných akcí byl například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), který po zveřejnění informací o oslavě složil poslanecký mandát. Na párty byl i tehdejší liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého poté odvolal z funkce policejní prezident Jan Švejdar. Odvolán byl ze stejného důvodu ředitel teplické věznice Petr Blažek. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignovali také šéf teplického fotbalového klubu Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď