Karnevalům na západě Německa přihlíží statisíce lidí

foto Karnevalový průvod v Kolíně nad Rýnem, na snímku figurína v podobě severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Berlín - Statisíce lidí do ulic západoněmeckých měst přilákaly karnevalové průvody. Alegorickým vozům v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu nebo Cáchách dominují politici jako německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump či severokorejský vůdce Kim Čong-un. Během vrcholu karnevalového veselí panují zpřísněná bezpečnostní opatření.

Karnevalový průvod v německém Düsseldorfu, na snímku figurína britské premiérky Theresy Mayová. Zřejmě největší z průvodů se dal do pohybu v 10:00 SEČ v Kolíně nad Rýnem. Kolem 11.000 jeho účastníků projde zhruba 7,5 kilometrovou trasu, během níž přihlížejícím rozdají statisíce květin a 300 tun sladkostí, mimo jiné na 700.000 tabulek čokolády a 220.000 balení pralinek. Přes 10.000 účastníků má také karnevalový průvod v Düsseldorfu.

Tak jako každoročně si karnevaly odehrávající se v bujaré atmosféře utahují především z politiků a dalších mocných tohoto světa. Kancléřku Merkelovou vykreslují třeba jako zestárlou želvu s krunýřem v barvách německé vlajky, která "jako poslední svého druhu" ještě i v roce 2111 stojí v čele spolkové republiky. Tvůrci tak narážejí na politickou dlouhověkost kancléřky, která Německo vede od roku 2005.

Karnevalový průvod v německém Düsseldorfu, na snímku figurína amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dost prostoru se věnuje i americkému prezidentovi Trumpovi, který třeba jako řidič parního válce postupně drtí Spojené státy. Na dalším alegorickém voze zase Trump zobrazený jako batole s metrem a raketou v ruce sedí naproti severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, který třímá stejné doplňky. Oba podle autorů řeší, "kdo ho má většího". Další vozy si dělají legraci z francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, nekončících skandálů německých automobilek nebo protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Karnevalový průvod v německém Rottweilu. Na karnevalové průvody dohlížejí tisíce policistů, v částech měst je kvůli obavě z útoků dnes také zakázána jízda nákladních aut. Velká pozornost je věnována i možným sexuálním útokům, a to mimo jiné kvůli zkušenostem z přelomu roku 2015 a 2016, kdy právě v Kolíně nad Rýnem muži převážně přistěhovaleckého původu přepadávali ženy.

Zatím je ve spojitosti s karnevalem hlášena jedna tragická událost. Dvaatřicetiletého policistu, který se účastnil oslav, v pátek v Kolíně přejela tramvaj poté, co ho pod ní zřejmě strčil čtyřiačtyřicetiletý muž. Ten byl zadržen a je nyní ve vazbě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď