Kardinál Duka odsloužil zádušní mši za Madeleine Albrightovou

foto Kardinál Dominik Duka při zádušní mši za bývalou ministryni zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightovou, 30. března 2022 v Praze.

Praha - Zádušní mši za zesnulou americkou političku českého původu Madeleine Albrightovou sloužil ve svatovítské katedrále pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Bývalá americká ministryně zahraničí zemřela minulý týden ve věku 84 let.

Fotogalerie

"Madeleine Albrightová, americká diplomatka a politička je i naší rodačkou a ženou, která se zasloužila o lepší život v mnoha regionech a o začlenění naší země do svobodného světa," uvedl kardinál Dominik Duka.

Rodačka z pražského Smíchova, jejíž rodina opustila Československo nejdříve za druhé světové války a pak po komunistickém převratu, se stala první ženou v čele americké diplomacie. Ministryní zahraničí byla v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN. Pojilo ji přátelství s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a významně se zasloužila o členství Česka a dalších středoevropských států v NATO.

V roce 1999 patřila Albrightová k největším obhájcům bombardování Jugoslávie, které mělo zabránit srbským etnickým čistkám v Kosovu.

Po celý život si Albrightová udržela znalost češtiny i blízké vazby ke své rodné vlasti. V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď