Karantény kvůli zhoršující se epidemii zasahují do chodu některých kroužků

foto Děti ve školní tělocvičně - ilustrační foto.

Praha - Zhoršující se epidemie covidu-19 negativně ovlivňuje fungování některých mládežnických oddílů a kroužků. Jejich činnost to zatím většinou nezastavilo, ale někde ji narušují časté karantény. Vyplývá to z vyjádření zástupců turistických oddílů mládeže, mladých hasičů a domů dětí a mládeže pro ČTK. Kvůli zhoršující se situaci vláda v pátek schválila zpřísnění opatření. Ve volnočasových aktivitách s nestálým kolektivem nad 20 lidí nebudou moct neočkované děti starší 12 let od pondělí používat antigenní testy, ale jen PCR test.

Karantény jsou nyní podle předsedy Asociace turistických oddílů mládeže (tomíci) Tomáše Novotného poměrně časté. "Jsou oddíly, kde se naštěstí za poslední měsíc s ničím takovým nesetkali, jsou ale i takové, kde souběh omezení v podstatě činnost v posledních několika týdnech stopnul," uvedl. Obecně podle něj panuje velká únava a místy naštvání. "Kolegové, jejichž oddíly od května fungovaly půlrok víceméně normálně, v pravidelném rytmu, se děsí dalšího přerušení a nabourání oddílové činnosti," řekl. Podle něj jsou nicméně tomíci připraveni pokračovat případně opět i v činnosti distanční formou, kterou už mají vyzkoušenou.

Také podle starostky Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka Moniky Němečkové jsou karantény dětí v současnosti běžné. "Výrazně to narušuje předvánoční programy, zejména projekty mezigenerační spolupráce," řekla. Své kulturní programy nebo besedy proto podle ní musí mladí hasiči přenášet pomocí IT techniky. Postupně se upravuje program schůzek a přesouvá se víc ven. "Testovat se děti musí jen při větších hromadných akcích, řada mladých hasičů nad 12 let je již očkovaná," dodala.

Naopak předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže Libor Bezděk vnímá situaci lépe. Nákaza se podle něj sice mezi účastníky kroužků vyskytuje, ale většinou z rodiny nebo ze školy. Vzhledem k tomu, že jsou kroužky zpravidla jednou týdně a karanténa může být po negativním testu po sedmi dnech ukončena, tak to do kroužků ani moc nezasahuje, řekl. "Nemám informace o tom, že by se kroužky nějak hromadně zavíraly," uvedl. "Pokud se koná kroužek víckrát týdně, tak se zruší, než uplyne doba karantény a doporučujeme rodičům, aby si děti otestovaly," dodal.

V Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy, který Bezděk řídí, se podle něj zatím musel kroužek na týden zrušit asi dvakrát. Zájem o docházku podle něj horšící se epidemie nezmenšila, očkovaných je 95 procent vyučujících.

Podle nového vládního opatření, které bude platit od pondělí, už děti starší 12 let nebudou moct pro účast na volnočasových aktivitách používat samotesty nebo antigenní testy, ale jen potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo negativním PCR testu ne starším 72 hodin. Stejně jako dosud se potvrzení nebude vyžadovat v kolektivech do 20 lidí nebo při pravidelných kroužcích v neměnném kolektivu. Nadále také covidový certifikát nebudou potřebovat děti do 12 let, pro které zatím není dostupná vakcína proti covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď