Kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří se otevřela veřejnosti na celé prázdniny

foto Přes osm set let stará Kaple Matky Boží u hradu Veveří v Brně je letos o prázdninách mimořádně otevřená pro veřejnost, 7. července 2022.

Brno - Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna. Po zbytek roku je přístupná jen po domluvě pro větší skupiny lidí nebo při mimořádných příležitostech. Kaple bude uzavřená také v případě velmi silného deště, řekl ČTK veverskobítešský farář Marek Hlávka. Římskokatolická farnost Veverská Bítýška kapli spravuje, i když územně spadá pod brněnskou část Bystrc.

Fotogalerie

"Problém je, že v kapli není zavedena voda ani elektřina, úklid je tedy třeba řešit ručně. V případě deštivého počasí, kdy je všude bláto, je tedy kaple zavřená. Jinak bychom museli interiér pracně čistit po každém takovém dni," vysvětlil Hlávka.

Otevírací doba kaple je přizpůsobena návštěvním hodinám nedalekého hradu Veveří, tedy od úterý do neděle mezi 10:00 a 16:30. Výjimkou je letos jen týden od 8. srpna do 14. srpna, kdy se v blízkosti kaple bude připravovat a konat hudební festival HradyCZ.

V kapli, o níž se dochovala první písemná zmínka z roku 1240 a je tak pravděpodobně starší než sousední hrad, se konají svatby a nepravidelně i bohoslužby. Původně románská kaple byla později částečně přestavěna v gotickém slohu a dlouhá staletí byl její chloubou obraz Madony z Veveří, jehož kopii lze v kapli vidět dodnes. Samotný originál obrazu je v Diecézním muzeu na brněnském Petrově.

Za prohlídku kaple se platí vstupné 50 korun, snížené vstupné 35 korun, výtěžek ze vstupného pokryje pouze náklady spojené se zpřístupněním kaple.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď