Kapela Keramorchestr je v knize rekordů, hrála na střešní krytinu

foto Kapela Keramorchestr se 11. března 2018 zapsala při koncertě ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku do České knihy rekordů. Kapela jako jediná hraje na hudební nástroje vyrobené z keramických materiálů, nejčastěji ze střešní krytiny.

Velká nad Veličkou (Hodonínsko) - Kapela Keramorchestr se dnes zapsala při koncertě ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku do České knihy rekordů. Kapela jako jediná hraje na hudební nástroje vyrobené z keramických materiálů, nejčastěji ze střešní krytiny. Jejich tvůrcem je zároveň vedoucí jinak běžné cimbálové kapely Petr Pavlinec. První nástroj vyrobil před rokem a půl, řekl ČTK.

Ve Velké dnes během dvou hodin vystoupilo šestičlenné těleso i s různými zpěváky a ukázalo, že lze na neobvyklé nástroje zahrát cokoliv. "Do repertoáru jsme zařadili folklorní, populární i vážnou hudbu," řekl Pavlinec. První část koncertu odehráli muzikanti na klasické nástroje.

Kapela Keramorchestr se 11. března 2018 zapsala při koncertě ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku do České knihy rekordů. Kapela jako jediná hraje na hudební nástroje vyrobené z keramických materiálů, nejčastěji ze střešní krytiny. Jejich tvůrcem je zároveň vedoucí jinak běžné cimbálové kapely Petr Pavlinec (na snímku). Všechny netradiční nástroje jsou udělané ze střešních tašek s kovovými prvky s výjimkou kontrabasu, který je z překladu nad dveře. "Pro sebe jsem si sestavil první vibrofon, vlastně horizontální cimbál, jsou to zavěšené střešní tašky," uvedl Pavlinec. Dřív vyráběl kovové nástroje a ke keramickým přešel, když navštívil výrobnu střešních tašek v Hranicích. "Viděl jsem akustickou zkoušku. Zaměstnanec do nich bouchá kladivem a podle zvuku lze odhalit případnou vadu. Když jsou v pořádku, vydávají krásný zvonivý zvuk," vysvětlil Pavlinec.

Kapela už vystoupila při různých příležitostech, například během stavebního veletrhu v Praze. "Odehráli jsme tam na přání prakticky cokoliv. Lidé jsou příjemně zaskočeni, na co všechno lze hrát," uvedl Pavlinec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď