Kapela Epydemye hrála díky CD o české historii i pro Mašínovou

foto Ilustrační foto - Skupina Epydemye převzala 23. března v Praze za své album Kotlina žánrovou Cenu Anděl v kategorii folk & country.

Týn nad Vltavou (Českobudějovicko) - Jihočeská beat folková skupina Epydemye chystá 27. října v Týně nad Vltavou koncert spjatý se 100. výročím Československa. Kapela dostala v roce 2016 Cenu Anděl za album Kotlina, kde zpívá o československých hrdinech i antihrdinech 20. století. Skupinu za album ocenily i dcera Milady Horákové Jana Kánská nebo Zdena Mašínová. Někteří učitelé využívají CD při výuce dějepisu. Při koncertě 27. října zazní ze záznamu hlasy Milady Horákové, Jana Palacha a výsadkáře Jaroslava Klemeše. ČTK to řekli zástupci kapely.

Na desce je 11 písní - o legionářích, odbojářích, výsadkářích ze Silver A, vojácích z bitvy na řece Sommě, Janu Palachovi, Miladě Horákové, ale i o Karlu Čurdovi, který v roce 1942 udal parašutisty z výsadku Anthropoid.

Když plánovali CD Kotlina, chtěli nejdřív zpívat o fiktivních hrdinech. "Pak jsme si drze řekli: Pojďme udělat skutečné osoby. První písnička Zítra je daleko vznikla, když jsem bydlel v Belgii a jel se podívat na bojiště první světové války. Tam na mě dýchla negativní atmosféra zmařených životů. Bylo to zvláštní místo, pomník bitvy na Sommě. Přijeli jsme tam navečer, v mlze, zákopy..." popsal kytarista Mirek Vlasák (37), jehož pradědeček byl legionář. Za největší ocenění považují to, že se ozvala dcera Milady Horákové nebo že hráli pro Zdenu Mašínovou.

"Naposledy nám psala vnučka pana (Josefa) Balabána (člena odbojářské skupiny Tři králové), že maminka pouští naše písničky dětem ve škole a že by se s námi moc rádi spojili," řekla kontrabasistka a zpěvačka Lucie Vlasáková (35).

Album nechávali hledat příznivce geocachingu v Lidicích či Terezíně. Šli i celonoční pochod jako v roce 1944 výsadkáři ze skupiny Clay v Hostýnských vrších. Kapela dostává e-maily od mladých, že dějepis sice nemilovali, ale po poslechu CD si hledají na internetu příběhy hrdinů moderní československé historie.

Pro Vlasákovou je největší prožitek zpívat píseň Milada o Miladě Horákové. "Když ji Míra poprvé zahrál, hluboce se mě to dotklo, tekly mi slzy," řekla Vlasáková. Když ji zpívali na Portě, kde natáčela ČT, třikrát vypadl proud - pak zjistili, že je den výročí smrti Horákové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď