Kanoista Fuksa v Jablonci využíval vysokohorský pokoj biatlonistů

foto Ilustrační foto - Mistrovství světa v rychlostní kanoistice 27. srpna v Račicích, finále C1 mužů na 500 metrů. Vítěz Martin Fuksa z ČR.

Praha - Kanoista Martin Fuksa spal v Jablonci nad Nisou ve výšce 2200 metrů nad mořem. Mistr světa z pětistovky z letošního šampionátu v Račicích totiž deset dní využíval jeden z vysokohorských pokojů, které od loňska mají v tréninkovém centru čeští biatlonisté. Trénink na horách Fuksovi vyhovuje, což se osvědčilo i na běžkách a v posilovně při soustředění v Jablonci.

Když ho provázeli po ubytovacích prostorech, hned si všiml, když zavítal do části s hypoxií. Najednou se mu jinak dýchalo. Pokoj ale vypadá jako běžný. "Jen na zdi svítí tvoje nadmořská výška. Měli jsme nastaveno 1700, ale Jablonec je ještě 500 metrů, takže jsme tam dohromady měli 2200," řekl čtyřiadvacetiletý kanoista, který byl na soustředění s bratrem Petrem.

Čtyřnásobný medailista z MS má vysokohorskou přípravu rád. "Mám jak dobrou náladu, tak se cítím úplně svěže. To se mi potvrdilo i teď, kdy jsem tam byl jenom deset dní. I když jsem jezdil na těch běžkách, posiloval, tak to bylo všechno supr," pochvaloval si.

Poprvé ale nepobýval přímo v horách, ale v takovém zařízení, jaké je v Jablonci. Zvažuje, že by to v létě vyzkoušel jako náhradu pobytu v zahraničí.

Novinkou v přípravě byl také listopadový více než třítýdenní pobyt v Japonsku, kde se bude v roce 2020 konat olympiáda. Byl na jihu země v Kóči, které se nachází asi 600 kilometrů od Tokia. Ubytování měli asi půl hodiny cesty od vody, takže na ní trénovali jen jednou denně. "Odpoledne jsme se věnovali posilovně, běhání, plavání, nebylo to čistě jen o vodě. Měli jsem furt dost sil a natrénovali jsme i tak dost," řekl Fuksa.

Pádlovali ve slané vodě, protože kanál byl v mořském zálivu. Je to náročnější než ve sladké vodě, na což bude třeba se zaměřit před olympijskými hrami 2020 v Tokiu. "Třeba trénování v Račicích, kde je ta voda lehká, nebude ideální," poznamenal dvojnásobný mistr světa na pětistovce.

Do Japonska zavítal především proto, aby si vyzkoušel podnebí a aklimatizaci. "Kdo se na olympijské hry dostane, bude se třeba tři týdny chystat tam a pak si z Kóči jen přeletí do Tokia," poznamenal.

Týden po začátku nového roku se vrátí znovu na hory. Tentokrát pojede na tři týdny do bulharského Belmekenu, kde už byl před minulou sezonou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď