Kandidátkou hnutí ANO na primátorku Ostravy je Hana Tichánková

foto Kandidátka na primátorku Ostravy Hana Tichánková hovoří s novináři po zasedání oblastního sněmu hnutí ANO, 29. března 2023, Ostrava.

Ostrava - Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě dnes nominoval na primátorku města bývalou místostarostku městské části Jih a novou předsedkyni klubu městských zastupitelů ANO Hanu Tichánkovou. Novinářům to řekl ostravský předseda hnutí Richard Vereš. Ze zastupitelského klubu ANO začali poté, co vyloučil primátora Tomáše Macuru a jeho náměstkyni Zuzanu Bajgarovou (dříve ANO), odcházet další lidé. Klub dosud přišel celkem o sedm členů. Jeho štěpení vedlo k rozpadu ostravské koalice tvořené kromě ANO také Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. ANO má ambici ponechat si funkci primátora.

Kandidátka na primátorku Ostravy Hana Tichánková a starosta Slezské Ostravy a předseda hnutí ANO v Ostravě Richard Vereš hovoří s novináři po zasedání oblastního sněmu hnutí ANO, 29. března 2023, Ostrava. Podle Vereše je snahou hnutí vytvořit co nejsilnější koalici, ale prozatím nemá žádnou preferovanou variantu. Vyjednávací tým ANO začne jednat o koalici od čtvrtka. Schůzky zahájí s uskupením Spolu. Nebrání se jednání s žádným ze subjektů v zastupitelstvu, včetně nového klubu primátora Macury. "Určitě bychom s ním (Macurou) mohli sedět (v koalici), ale upřímně řečeno raději bych se této situaci vyhnula," řekla Tichánková. Vereš poukázal na to, že jednání začnou s dosavadními koaličními partnery, koalici by tak ANO rádo stavělo na půdorysu té současné. V klubu ANO zůstalo 14 zastupitelů, kteří dnes podle Vereše deklarovali, že jsou součástí klubu.

Primátor Macura se svými příznivci založil klub zastupitelů s prozatímním názvem Nezařazení, který má nyní sedm členů. Jsou v něm všichni, kdo byli z klubu ANO vyloučeni nebo z něj sami odešli. Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO), veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. Macura a Bajgarová poté byli vyloučeni z klubu zastupitelů. Posléze klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov a dnes náměstek Karel Malík. Kvůli odchodům koalice, která původně měla převahu 33 hlasů, ztratila většinu v 55členném zastupitelstvu. Zástupci koaličních uskupení začali mluvit o potřebě vzniku nové koalice a někteří už zahájili první jednání. Někdejším členům klubu ANO, kteří ho dobrovolně opustili, nyní hrozí i vyloučení z hnutí. Sám odešel z hnutí Čep.

Vereš ČTK řekl, že vyloučení primátora z klubu bylo vyvoláno především členskou základnou. "Pořád je to stavěno do pozice, že primátor byl z klubu vyloučen v důsledku toho, že vyjádřil svůj názor na to, že bude volit Petra Pavla. Na druhou stranu je potřeba říct, že členská základna měla problémy i s dalšími jeho vyjádřeními," řekl Vereš.

Nominaci na primátora měli kromě Tichánkové také starosta Jihu Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová, kteří se však své nominace vzdali. Podpora Tichánkové byla podle Vereše významná, i když někteří při hlasování byli proti nebo se zdrželi.

Macura se k nominaci Tichánkové staví kriticky. "Soudím, že nemůže být výstižnější zprávou o personální vyprahlosti a absenci jakéhokoliv hodnotového ukotvení 'zbytku' ostravského ANO, než tato nominace," uvedl primátor na twitteru.

ANO volby v Ostravě s převahou vyhrálo a i po odchodu některých členů zůstává nejsilnějším politickým klubem v městském zastupitelstvu, má 14 členů. Další uskupení dosavadní koalice měla celkem 12 zastupitelů - devět bylo ze Spolu a tři měli Piráti. Klub Nezařazení má sedm členů. V opozici dosud bylo hnutí Ostravak s osmi mandáty, SPD se sedmi zastupiteli, Starostové pro Ostravu se čtyřmi mandáty a Ostravská levice se třemi. Možných variant budoucí podoby koalice existuje více, lídr druhého nejsilnějšího uskupení Spolu Jan Dohnal (ODS) se domnívá, že koalice bude mít širší podobu než doposud.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď