Kandidát na ministra školství Vladimír Balaš je pro zástupce ZŠ a SŠ neznámý

foto Ministrem školství po Petru Gazdíkovi se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš (na snímku z 8. listopadu 2021).

Praha - Zástupci základních a středních škol nevědí, co mohou očekávat od kandidáta hnutí STAN na ministra školství Vladimíra Balaše. Je pro ně neznámý. Očekávají, že naváže na práci svých dvou předchůdců, a to exministra Roberta Plagy (za ANO) a končícího ministra Petra Gazdíka (STAN). Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček se obává, že Balaš nemá velké znalosti o regionálním školství. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce budou důležité jeho manažerské schopnosti.

Gazdík předminulý víkend oznámil, že k 30. červnu rezignuje. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Hnutí STAN v pátek oznámilo, že jako nástupce Gazdíka v čele resortu školství navrhne poslance a ústavního právníka Balaše. Dnes se s ním osobně sejde premiér Petr Fiala (ODS). Například Informační centrum o vzdělávání EDUin ale už v pátek vyjádřilo pochybnosti, zda se Balaš orientuje v regionálním školství.

Pochybnosti o tom, co Balaš ví o mateřských, základních či středních školách, má i Zajíček. "Nepochybuji o tom, že je odborníkem na vysoké školy. Co se týče jeho znalostí regionálního školství, tak o tom ví ale asi relativně hodně málo," uvedl. Podotkl, že se s Balašem nikdy nesetkal a blíže ho nezná. Podobně se vyjádřili i Zajíc a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. "Nevíme, co od něj můžeme očekávat," řekl Zajíc ČTK.

Zajíček poznamenal, že by spíše uvítal, kdyby funkci po Gazdíkovi převzal exministr a Gazdíkův politický náměstek Plaga. Ten podle Zajíčka totiž zahájil na ministerstvu reformy a resort zná. "Z věcného hlediska by to pro školství bylo asi to nejlepší, co by se mohlo stát," řekl. "Problém je z politického hlediska v tom, že Plaga není členem STAN," míní. Bývalý ministr byl v předchozí vládě Andreje Babiše za hnutí ANO.

Podle Zajíčka nicméně není vyloučeno, že bude Balaš vynikajícím ministrem. "Pokud kolem sebe bude mít náměstky, kteří vědí o věcné podstatě věci, a nechá je dělat jejich práci a nebude do toho nějak zásadně zasahovat, tak to může fungovat," míní. Spolupráci budoucího ministra s dalšími lidmi považuje za rozhodující i Zajíc. "Podstatné bude to, aby dokázal okamžitě naskočit do 'rozjetého vlaku' a aby to nějakým způsobem fungovalo. Důležité tam budou jeho manažerské schopnosti," uvedl. Schejbalová má obavy, aby novému ministrovi netrvalo dlouho, než se s resortem seznámí.

Zajíček doplnil, že zaznamenal Balašovo vyjádření, že se chce zaměřit na revizi vzdělávacích programů pro školy i další reformy. Šéf unie CZESHA očekává, že nový ministr bude mimo jiné pokračovat i v plánu změnit maturitní a přijímací zkoušky na středních školách, digitalizovat školy či upravit nabídku oborů vzdělávání. Připomněl, že zabývat se přitom bude muset zároveň i integrací ukrajinských uprchlíků do českých škol.

To, s kým bude nový ministr spolupracovat, považuje za klíčové také předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. „Petr Gazdík si vybral například jako svého poradce Ondřeje Šteffla, což byla velmi špatná volba, protože je jakožto majitel firmy Scio ve střetu zájmů,“ řekl. „Pan ministr bude muset nejprve vyřešit chybějící finance ve školství a nedostatek míst pro děti z Ukrajiny. Ostatní změny lze odložit na později. Příští školní rok bude pro všechny náročný i bez nich,“ míní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď