Kancléřka: Německo by do roku 2050 mělo být klimaticky neutrální

foto Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Německo musí podle kancléřky Angely Merkelové hledat cesty, jak se do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí. Šéfka německé vlády, která by ráda, aby se spolková republika přidala k devíti evropským zemím se stejným závazkem, to dnes podle agentury Reuters řekla na konferenci o klimatu v Berlíně.

"Jedná se o klimatickou neutralitu. Neznamená to, že se nebudou smět vypouštět žádné skleníkové plyny, nýbrž že pokud emise vzniknou, tak je budeme muset kompenzovat uskladněním či zalesňováním," uvedla Merkelová. "Navrhuji proto diskutovat v radě pro klima o tom, jak dosáhnout cíle stát se do roku 2050 neutrální z hlediska vypouštění CO2. Diskuse by neměla být o tom, zde můžeme tohoto cíle dosáhnout, nýbrž jak toho dosáhneme," dodala.

Kancléřka připustila, že spolková republika už nedosáhne průběžného cíle, který počítal s tím, že do roku 2020 emise oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s rokem 1990 klesnou o 40 procent. O to důležitější ale podle ní je, aby splnila cíl pro rok 2030, kdy chce mít Německo oproti roku 1990 emise CO2 nižší o 55 procent.

Devět států, včetně Francie, Nizozemska či Belgie, před summitem v rumunském Sibiu z minulého týdne ve společném dokumentu vyzvalo, aby Evropská unie byla nejpozději v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů. Kancléřka na summitu iniciativu sice uvítala, neslíbila ale, že se k ní připojí, neboť spolková vláda si dosud klimatickou neutralitu nevytkla za svůj cíl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď