Kancléř Scholz nevidí smysl vojenského řešení konfliktu na Ukrajině

foto Německý kancléř Olaf Scholz (na snímku z 9. března 2022).

Berlín - Německý kancléř Olaf Scholz vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k zastavení krveprolití na Ukrajině, kterým trpí nejen Ukrajinci, ale i Rusové. Scholz na dnešní společné tiskové konferenci s kanadským premiérem Justinem Trudeauem prohlásil, že je nutné konflikt urovnat diplomatickou cestou, protože nevidí smysl ve vojenském řešení. Trudeau uvedl, že Kanada bude Ukrajině nadále poskytovat vojenské vybavení a zbraně.

Scholz zopakoval, že ruská invaze změnila svět a bezpečnost Evropy. "Nyní ale potřebujeme příměří. Zastavte vojáky a stáhněte je zpět," vyzval Scholz Putina. Uvedl, že terčem ruského útoku se na Ukrajině stávají obytné čtvrti a školy. "Zastavte to krveprolití, které je katastrofou nejen pro Ukrajince, ale také pro Rusy," dodal.

Trudeau řekl, že Kanada nevnímá ruskou agresivitu jen jako ohrožení přátel. "Vnímáme to i jako ohrožení demokracie," uvedl.

Kanadský premiér řekl, že dnes hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterému přislíbil další vojenskou podporu. Jako příklad zmínil dodávky kamer do bezpilotních letounů.

Novináře zajímala rovněž možnost poskytnutí polských stíhaček MiG-29 ukrajinské armádě. Polsko letouny nabídlo Spojeným státům, které ale odmítají být prostředníkem. Varšava proto požaduje souhlas celé Severoatlantické aliance. Podle Scholze je ale přenechání stíhaček Ukrajině vyloučeno. "Musíme zvážit, co přesně učiníme. A bojových letadel se to zcela jistě týkat nebude," řekl kancléř.

Scholz během tiskové konference hovořil i o přechodu na obnovitelné zdroje energie a snížení závislosti na energetických surovinách z Ruska. "Všichni se shodneme na tom, že závislost Evropy na fosilních palivech je jiná než v případě USA a Kanady," řekl. Německo je proti zákazu dovozu ruské ropy a podle Scholze se Německo neobejde ani bez ruského plynu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď