Kanáři budou mít premiéru ve virtuálním kinosále

foto Foto z thrilleru Kanáři. Na snímku je herečka Catrinel Marlonová.

Praha - Tuzemská premiéra koprodukčního thrilleru rumunského režiséra Cornelia Porumboiua Kanáři se uskuteční 5. května online. Diváci budou mít diváci možnost snímek zhlédnout ve virtuálním kinosále v rámci projektu Moje kino Live. O dva dny později bude příběh zkorumpovaného policisty Cristiho, který byl poprvé uveden loni v hlavní soutěži festivalu v Cannes, k dispozici v online videopůjčovně Aerovod. ČTK o tom za společnost Aerofilms informovala Kateřina Dvořáková.

Klasické premiéry se v kinosálech budou moci uskutečnit za omezených podmínek pro diváky až od 11. května. Distributoři však s prvními premiérami počítají spíše až v červnu.

"Máme velkou radost, že díky virtuálnímu kinosálu se může i v těchto dnech uskutečnit slavnostní premiéra se vším všudy. Zábavný a chytrý thriller Kanáři tak můžeme divákům představit ještě předtím, než se v kinech opět potkáme osobně. Vzhledem k tomu, že i po otevření bude kapacita kin značně omezená, nabízí navíc Moje kino Live lepší parametry pro velkou událost tohoto typu. Kromě klasických prvků projektu, jako je hudba, zajímavosti o filmu a oblíbený chat, se navíc diváci tentokrát mohou těšit i na opravdu speciální úvod," uvedl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms.

Projekt Moje kino Live iniciovala spřátelená kina Aero, Bio Oko, Světozor a nové butikové kino Přítomnost z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna jako odpověď na uzavření kin spojené s pandemií koronaviru. Ke sdílenému vysílání se po pár dnech přidala další kina z celé republiky. Koupí vstupenky diváci podporují své oblíbené kino.

Snímek Kanáři, který vzdává hold klasikám filmu noir, vypráví příběh zkorumpovaného policisty Cristiho (Vlad Ivanov), který míří na Kanárské ostrovy, aby se zde naučil místní šifrovanou pískanou řeč. S její pomocí může získat nejen velký balík peněz, ale i krásnou Gildu (Catrinel Marlonová). V ústředí filmu stojí skutečná pískaná řeč Silbo gomero, která vznikla na ostrově La Gomera. "Styl vyprávění filmu Kanáři byl definován příběhem tohoto tajného jazyka používaného zločinci. Silbo gomero umožňuje kódovat mluvený jazyk podobně jako film kóduje realitu. Začal jsem si tedy hrát s kódy různých žánrů - od detektivních filmů, filmů noir po westerny a komedie," sdělil režisér Corneliu Porumboiu.

Kanáři jsou pátým celovečerním filmem čtyřiačtyřicetilého tvůrce, který je jednou z předních osobností rumunské nové vlny. Porumboiu prorazil na mezinárodní scéně již svým celovečerním debutem 12:08 Na východ od Bukurešti, který byl uveden v sekci Quinzaine des réalisateurs v Cannes. Na slavný festival se pak vrátil i se svými dalšími filmy Policejní, adj. a Poklad v sekci Un Certain Regard.

Kanáři jsou prvním Porumboiuvým snímkem uvedeným v Cannes v hlavní soutěži. Zahraniční kritici ho vyzdvihují pro jeho originální námět a důvtipnou strukturu, která diváka drží v napětí. Například The New York Times ve své recenzi píší o "chytře strukturované, podmanivé a zábavné ukázce filmařského talentu".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď