Kampaň Učitelé jsou třída chce zvýšit důvěru v učitele a prestiž povolání

foto Paní učitelka ve třídě. Ilustrační foto.

Praha - Ukázat veřejnosti, co v dnešní době znamená učit, má za cíl kampaň s názvem Učitelé jsou třída. Připravily ji pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PedF UK) a Masarykovy univerzity v Brně s neziskovými organizacemi Otevřeno, Začni učit!, Učitelská platforma a Učitel naživo. Projekt chce zvýšit prestiž pedagogického povolání a důvěru v učitele. Novinářům to dnes řekli zástupci institucí a organizací i ministerstva školství (MŠMT) spolu s Nadací České Spořitelny, které kampaň podpořily.

"V ordinacích věříme doktorům, že naše děti léčí, a proto ve školách věřme učitelům, že žáky připravují na život a výzvy dnešní doby. Aby toho dosáhli, musí se kromě vyučovaného předmětu vyznat i v dalších oblastech, jako je vývojová psychologie, diagnostika chování nebo třeba formy hodnocení. Projekt Učitelé jsou třída Vám, rodičům, ukáže, že i učitelé si Vaši důvěru zaslouží a že s nimi jsou Vaše děti ve správných rukou," stojí na webu kampaně.

Děkan PedF UK Michal Nedělka řekl, že výuka budoucích pedagogů dnes vypadá jinak než před lety. Mnozí rodiče ale nevěří novým metodám, nebo o nich mají pochyby. Učitelé v praxi se podle organizací a institucí zapojených do projektu setkávají s nedůvěrou zejména ve chvílích, kdy navrhují nové postupy a metody. Příkladem mohou být třeba badatelská výuka dějepisu nebo nové metody výuky matematiky. Nedůvěru by podle nich mohla změnit i větší osvěta mezi laickou veřejností, o kterou se má postarat mimo jiné i nová kampaň.

Podobně se vyjádřila i Sandra Ort Feyglová z organizace Začni učit!. Podle ní lidé učitelství hodnotí jako páté nejvíce prestižní povolání, ale mnohdy ji nepovažují za vhodnou cestu pro sebe nebo své potomky. V Česku tak podle spoluzakladatelky neziskové organizace chybí až 6000 učitelů. Jedním z důvodů může být malá obeznámenost s tím, co dnes znamená být učitelem, náročnost profese a to, že má zásadní dopad na budoucnost celé společnost, řekla.

Podle ředitele odboru řízení a podpory regionálního školství MŠMT Jana Mušuty se počty uchazečů na pedagogické studijní programy v posledních čtyřech letech zvyšují a vyšší jsou i nároky, které fakulty na zájemce o studium mají. Důvodem mohou být narůstající platy pedagogů a zvyšující se povědomí o učitelství. Konkrétní počty uchazečů Mušuta neuvedl, zprávu k trendu v zájmu o učitelství by podle něj měly fakulty ve spolupráci s MŠMT vydat asi do konce tohoto roku. V Česku je devět pedagogických fakult, budoucí učitele připravují i některé další fakulty.

Ministerstvo školství podle Mušuty podpořilo kampaň půl milionem korun z výzvy Na učitelích záleží. Celkový objem peněz ve výzvě je pět milionů korun. Peníze na kampaň Učitelé jsou třída dala rovněž Nadace České spořitelny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď