Kamenické Hračkobraní oslavuje české hračky

foto Výrobu dřevěných šperků a hraček, šití ozdob z plsti nebo dekorování keramiky si od 10. července 2019 mohou užívat především dětští návštěvníci festivalu hraček z přírodních materiálů Hračkobraní. Zámecký areál v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku akci hostí již počtrnácté. Vystavuje tam 16 českých výrobců hraček, které se vymykají běžné sériové výrobě.

Kamenice nad Lipou (Pelhřimovsko) - Výrobu dřevěných šperků a hraček, šití ozdob z plsti nebo dekorování keramiky si od dneška mohou užívat především dětští návštěvníci festivalu hraček z přírodních materiálů Hračkobraní. Zámecký areál v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku ho hostí počtrnácté. Vystavuje na něm 16 českých výrobců hraček, které se vymykají běžné sériové výrobě. Festival, který začal dnes dopoledne, potrvá do 14. července.

Jeho smyslem je propagovat české výrobce hraček a představit alternativy k těm masově vyráběným. Zároveň chce ukázat hračky z přírodního materiálu jako současné a konkurenceschopné.

Pravidelně jsou na festivalu k vidění hračky, které v předchozím roce získaly ocenění Správná hračka - vybráno odborníky. Jejich hodnotou je nejen zdravotní nezávadnost, ale i přidaný estetický a výchovný prvek.

Už devětkrát ocenění získala společnost Noe z Lipníku nad Bečvou, která se podle ředitele Vladimíra Beckerta na Hračkobraní pravidelně vrací. Společnost se od roku 1993 věnuje výrobě maňásků. Nabízí je společně se scénáři k pohádkám, aby rodičům a dětem jejich společnou hru usnadnila. "Narůstá nová generace, která si uvědomuje, že všechny ty tablety a počítače děti odvádějí od samotné hry. To jsou naši zákazníci," řekl Beckert.

Výrobu dřevěných šperků a hraček, šití ozdob z plsti nebo dekorování keramiky si od 10. července 2019 mohou užívat především dětští návštěvníci festivalu hraček z přírodních materiálů Hračkobraní. Zámecký areál v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku akci hostí již počtrnácté. Vystavuje tam 16 českých výrobců hraček, které se vymykají běžné sériové výrobě. Hrám všeho druhu je festival zasvěcený. Herny jsou v každé části zámku. Někde na děti čekají dřevěné stavebnice, jinde papírové origami. Jejich skládání je koníčkem pro učitele matematiky Josefa Sovu. Organizátorům Hračkobraní přes deset let pomáhá tím, že vede jednu z dílen. Letos jich je rekordních 35, řekl Petr Pech z pořádající správy kulturních zařízení v Kamenici nad Lipou. Jednu z nich vede i Václava Šádová, která jinak vyučuje na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava - Helenín. První ročník ji jako návštěvnici lákal i z profesní stránky. Chtěla vědět, jak výrobci hraček nakládají s látkami a přírodními materiály. O rok později už vedla svou dílnu, ve které děti šijí hračky z plsti.

Na přípravě festivalu se každoročně podílí i Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které spravuje zámek ve městě, nebo Unie výtvarných umělců ČR, která se podílí i na ocenění Správná hračka. Obvykle má festival několik tisíc návštěvníků.

Program začíná každý den v 10:00. Jeho součástí jsou vždy divadelní nebo artistická vystoupení. Nechybí ani několik výstav. Jedna z nich prezentuje tvorbu uměleckoprůmyslové školy z pražského Žižkova. Přesnou programovou nabídku festivalu je možné najít na jeho webových stránkách.

Reklama

Právě zveřejněno