Kalifornský guvernér odmítl podmínečné propuštění Kennedyho vraha

foto Sirhan Sirhan, odsouzený za vraždu kandidáta na amerického prezidenta Roberta F. Kennedyho, na snímku z 27. srpna 2021.

Sacramento (USA) - Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil, že zamítl podmínečné propuštění Sirhana Sirhana, palestinského uprchlíka, který si odpykává doživotní trest za zavraždění kandidáta na amerického prezidenta Roberta F. Kennedyho v roce 1968.

Kalifornská revizní komise v srpnu doporučila Sirhana propustit z vězení. Vězni bylo dříve patnáctkrát zamítnuto podmínečné propuštění, připomněla agentura Reuters.

Newsom své rozhodnutí sdělil listu Los Angeles Times. Uvedl, že nesouhlasí s názorem kalifornské komise pro podmínečné propuštění, která by sedmasedmdesátiletému Sirhanovi odpustila zbytek trestu.

"Po pečlivém prozkoumání případu, včetně záznamů v kalifornském státním archivu, jsem usoudil, že Sirhan nepřijal odpovědnost a neprojevil pochopení nezbytné k podpoře jeho bezpečného propuštění do společnosti," vysvětlil Newsom.

Sirhan je ve vězení za to, že zastřelil dvaačtyřicetiletého Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles 5. června 1968. Střelba následovala jen několik minut poté, co tehdejší senátor a bývalý ministr spravedlnosti Robert Kennedy pronesl vítězný proslov po vítězství v kalifornských demokratických primárkách. Mladší bratr dříve rovněž zastřeleného prezidenta prezidenta Johna F. Kennedyho svým zraněním podlehl následující den.

Sirhan tvrdil, že si na zabití senátora nepamatuje, ale přiznal, že na něj střílel, protože ho rozlítila jeho podpora Izraeli. Podle deníku Los Angeles Times se pro propuštění Sirhana vyslovil i syn někdejšího senátora Robert F. Kennedy mladší.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď