Kalifornské požáry potrvají nejméně do konce srpna, tvrdí hasiči

foto Ilustrační foto - Lesní požár v kalifornské obci Spring Valley.

Los Angeles - Nejrozsáhlejší požár v historii Kalifornie potrvá nejméně do konce srpna. Odhadují to místní hasiči, kteří v současnosti bojují se 17 rychle se šířícími požáry. Dva z nich, které ničí oblast Mendocino, vyhnaly z domovů již přes 23.000 lidí, informovala agentura Reuters.

Právě tyto dva požáry, které úřady berou jako jeden ničivý živel, zachvátily plochu přes 1150 kilometrů čtverečních, což je nejvíce v historii tohoto západoamerického státu.

Guvernér Jerry Brown, který navštívil některé zasažené oblasti a požádal prezidenta Donalda Trumpa o federální výpomoc, označil současný stav horkého a suchého počasí rozdmýchávajícího požáry za "nový normál".

Trump v úterý uvedl, že jeho vláda je v kontaktu s kalifornskými představiteli a bude zjišťovat, co může udělat pro zmírnění dopadu požárů na zasažené regiony. Už v neděli vyhlásil prezident v dotčených regionech stav katastrofy, což umožní uvolnění federálních prostředků.

Kaliforští politici z obou hlavních stran navrhují zmenšit hustotu zdejších lesů, což by podle nich ohni znesnadnilo šíření. Ochránci přírody jsou však proti s argumentem, že by tento postup mohl vést k vyhubení části divokých zvířat.

Po celé Kalifornii se nyní s ohněm potýká 14.000 hasičů.

"Šíří se k obytným domům, dvorům, rančům," řekl o mendocinském ohni mluvčí kalifornského úřadu pro lesy a požární ochranu Mitch Bosma. Jen tento požár dosud zničil 75 budov a nyní ohrožuje stavby v lesních osadách poblíž obcí Nice, Lucerne či Clearlake Oaks.

Ještě začátkem týdne hasiči odhadovali, že mendocinský požár uhasí v polovině srpna, nyní však zveřejnili pesimističtější prognózu opřenou o nepříznivé počasí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď