Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 25 obětí na životech

foto Hasič zasahuje při požáru v americkém Malibu.

Washington - Na severu Kalifornie objevili záchranáři těla dalších 14 obětí rozsáhlého lesního požáru, který oblast již několik dní sužuje. Dva další mrtvé nalezli na jihu Kalifornie nedaleko přístavu Malibu u Los Angeles, kde zuří dva jiné požáry, napsal dnes server BBC News. Celkem si tak požáry, které jsou podle agentury AP třetí nejhorší v dějinách tohoto amerického státu, vyžádaly nejméně 25 obětí na životech.

Na severu Kalifornie plameny nejvíce zasáhly město Paradise, kde lehlo popelem přes 6700 domovů, firemních objektů a obchodů i nemocnice. Některé z obětí požárů byly nalezeny uvnitř nebo nedaleko svých ohořelých aut či v troskách a okolí vyhořelých domů, uvedla policie.

Šerif okresu Butte County Kory Honea v sobotu uvedl, že policie stále pátrá po 110 lidech. Záchranáři původně obdrželi více než 500 zpráv o pohřešovaných osobách. Úřady se nyní mimo jiné snaží identifikovat ostatky obětí.

Podle hasičů se požáry dále šíří kvůli silnému větru a suchu, které v oblasti panuje. Kvůli ohni bylo v celé Kalifornii evakuováno více než 300.000 lidí.

V Kalifornii propukl oheň na třech místech. Jeden z požárů, který od pátku pustoší plážový resort Malibu, je nyní podle BBC až dvakrát větší, jeho plocha činí až 28.000 hektarů.

Mezi tisíci objektů, které oheň zpustošil, je i dům německého moderátora Thomase Gottschalka. Evakuovat se ze svých drahých vil musely i hvězdy jako zpěvačka a herečka Lady Gaga, režisér a držitel Oscara Guillermo del Toro nebo hvězda showbyznysu Kim Kardashianová Westová.

Proti požárům v Kalifornii zasahuje více než 8000 federálních, státních a místních hasičů, uvedl podle agentury AFP jejich zástupce Scott Jalbert. Pod kontrolou mají zatím jen čtvrtinu z požáru nazývaného Camp, který zasáhl sever Kalifornie. Požár Woolsey, který pustoší jih, se zatím podařilo uhasit jen z deseti procent. Příčina vzniku požárů dosud není známa.

Nevoli vzbudil sobotní tweet amerického prezident Donalda Trumpa, jenž prohlásil, že za ničivé požáry v Kalifornii může špatná lesní správa v tomto státu. Pohrozil přitom zkrácením federálních prostředků. Následně Trump napsal, že "naše srdce jsou s těmi, kteří bojují s požárem". Dnes si ovšem podle AP znovu rýpnul, že řádnou lesní správou se dá ničivým ohňům, jaké nyní řádí v Kalifornii, zabránit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď