USA, Brazílie a Indie hlásí i nadále desítky tisíc infekcí denně

foto Naaranžované květiny před nemocnicí Jackson Memorial Hospital v Miami (na snímku z 13. července 2020).

Washington/Brasília/Dillí - Pandemií nejhůře zasažené Spojené státy, Brazílie a Indie dnes oproti předchozímu dni oznámily mírný pokles nově nakažených, infekcí však v těchto zemích denně i nadále přibývá několik desítek tisíc. Indie, Hongkong a Írán se tento týden kvůli zvýšeným denním přírůstkům vrátí k dříve zrušeným koronavirovým opatřením. Českými turisty oblíbené Chorvatsko po víkendu hlásí méně případů převážně v Záhřebu a oblasti Splitu, Řecko zaznamenalo okolo 20 případů, většinu z nich na severu země.

Spojené státy za pondělí oznámily 59.222 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, v neděli to bylo zhruba o 500 více. Od počátku epidemie se v zemi nakazilo přes 3,36 milionu lidí, z nichž 135.582 zemřelo. Nová ohniska se objevují na jihu a západě země a například Kalifornie rozhodla zavést některé restrikce, které zhruba před měsícem uvolnila.

Brazílie nově evidovala 733 úmrtí v souvislosti s covidem-19 a 20.286 dalších potvrzených infekcí. Nových nemocných oproti víkendu rovněž ubylo, počet úmrtí je zhruba o stovku vyšší než v neděli. Celkem se v nejhůře zasaženém státě Latinské Ameriky koronavirus potvrdil u bezmála 1,9 milionu lidí, z nichž 72.833 zemřelo. Nakazil se i k závažnosti viru skeptický brazilský prezident Jair Bolsonaro, který v pondělí prohlásil, že se cítí velmi dobře.

Čtvrtý den za sebou klesl denní přírůstek nakažených v Rusku. Testy za pondělí prokázaly 6248 nových infekcí, počet úmrtí spojených s koronavirem proti neděli však výrazně stoupl ze 104 na 175. Od vypuknutí epidemie v Rusku úřady registrují 739.947 pozitivně testovaných osob a 11.614 úmrtí s covidem-19.

V Chorvatsku se přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, což však média přisuzují nižšímu počtu provedených testů. Nejvíc nakažených má vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu. V Chorvatsku se od prvního potvrzeného případu z 25. února koronavirem nakazilo 3775 lidí, z nich 119 nemoci podlehlo a 2514 se vyléčilo.

Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí přijeli ze zahraničí. Drtivá většina nákaz byla zjištěna na severu země, pozitivní testy na koronavirus měli mimo jiné tři lidé v Soluni.

Jedna z nejhůře zasažených zemí západní Evropy Belgie za poslední den nezaznamenala žádný nový případ úmrtí člověka nakaženého koronavirem. Stalo se tak poprvé od 10. března.

Úřady v Indii za dnešek oznámily bezmála 28.500 nových případů nákazy; v pondělí jich přibylo rekordních téměř 29.000. Celkem země s 1,2 miliardy obyvatel registruje 906.752 infekcí, více než 20.000 lidí s covidem-19 zemřelo. Vláda severoindického Biháru rozhodla o celostátní uzávěře, která začne platit ve čtvrtek a potrvá dva týdny. S týdenní karanténou ode dnešního večera počítá i velkoměsto Bengalúru.

Hongkong od dnešní půlnoci zavede nejpřísnější opatření od konce ledna, kdy se infekce ve městě objevila. Podle nových pravidel budou muset tamní obyvatelé povinně nosit roušky ve veřejné dopravě. Restaurace musí nabízet jídlo pouze s sebou. Měsíc od slavnostního znovuotevření se také znovu zavřou brány místního zábavního parku Disneyland.

V Íránu za uplynulý den zemřelo 179 pacientů s covidem-19. Hlavní město Teherán proto od dneška opět zpřísní karanténní opatření včetně uzavření některých podniků. Jde především o tělocvičny, fitcentra a posilovny, bazény, zoologickou zahradu a kavárny.

JAR předstihla v případech covidu-19 Británii, je osmá na světě

Jihoafrická republika už registruje více případů nemoci covid-19 než Británie a je tak ve světovém srovnání osmá s 298.292 nakaženými. To je téměř polovina evidovaných případů v Africe. Informovala o tom dnes agentura AP s odkazem na údaje ministerstva zdravotnictví a data americké Univerzity Johnse Hopkinse.

JAR v předchozích dnech evidovala kolem 12.000 nových případů nákazy koronavirem za den. Denní rekord od počátku pandemie oznámily tamní úřady ke konci minulého týdne, když 9. července přibylo 13.674 případů. Za posledních 24 hodin to bylo na 10.500 nových nakažených.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa tento týden prohlásil, že země čelí "nejvážnější krizi ve své demokratické historii". Uvedl také, že mnoho dalších případů zůstává v této zemi s asi 60 miliony obyvatel neodhaleno. V JAR bylo nicméně dosud provedeno přes 2,2 milionu testů, což je zdaleka nejvíce z afrických zemí, uvedla dnes AP.

Kvůli rychlému nárůstu případů v pondělí prezident Ramaphosa obnovil zákaz nočního vycházení a znovu zakázal prodej alkoholu, který se po prvním zákazu začal prodávat v červnu. Poprvé prezident takový zákaz vydal na začátku epidemie v březnu.

Ramaphosa v nedělním projevu hovořil o "koronavirové bouři". "Naše zdroje jsou na hranici svých možností. Teď, když se blížíme k vrcholu infekce, je důležité nezatěžovat kliniky a nemocnice případy zranění, jež souvisí s požitím alkoholu a jimž bylo možné předejít," řekl Ramaphosa.

Prezident také v neděli oznámil zpřísnění dohledu na povinné nošení roušek a požádal občany, aby omezili rodinné návštěvy a účast na společenských akcích. Jihoafrickému zdravotnictví podle něj chybí 12.000 lékařů, ošetřovatelů a fyzioterapeutů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď