Kalamitní stav v Jablonci a na Božím Daru trvá

foto S velkým přívalem sněhu se v těchto dnech potýká Boží Dar na Karlovarsku, v krušnohorském lyžařském středisku platí kalamitní stav. Město je pro auta turistů uzavřeno, pokud nemají vyhrazené místo k parkování. Na snímku z 12. ledna 2018 je auto městských policistů, kteří hlídají, kdo má povolen vjezd do města.

Praha - Situace v Jablonci nad Nisou, kde o čtvrtka platí kalamitní stav, se výrazně zlepšila. Technické služby z ulic odvezly 2200 tun sněhu. S velkým přívalem sněhu se potýká Boží Dar na Karlovarsku. V zimním středisku platí od pátku kalamitní stav. Obec je pro motoristy uzavřena. Kalamitní stav trvá i v krušnohorské Moldavě na Teplicku, obec je ale s opatrností průjezdná. V provozu je i Moldavská dráha.

Jihočeský kraj

Všechny vozovky v kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd leží v řadě okresů ujetá nebo nová vrstva sněhu. Na Prachaticku se vyskytují sněhové přeháňky. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Vozovky první třídy jsou chemicky ošetřené. Někde se jen může objevovat rozbředlý sníh. Na silnicích nižších tříd na Písecku a Strakonicku leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Jindřichohradecku zase může komplikovat dopravu vrstva nového sněhu.

Teploty se v Jihočeském kraji pohybují po ránu lehce pod bodem mrazu a ve vyšších polohách sněží. Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo. Večer může pršet a ve vyšších polohách sněžit. Na horách lze očekávat sněhové jazyky nebo závěje.

Karlovarský kraj

S velkým přívalem sněhu se potýká Boží Dar na Karlovarsku, nejvýše položené město v České republice. V krušnohorském lyžařském středisku platí od pátku kalamitní stav. S odklízením sněhu pomáhají hasiči. Město je pro auta turistů uzavřeno, pokud nemají vyhrazené místo k parkování, zjistila dnes ČTK.

Podle krajských hasičů na Božím Daru zasahují od pátečního večera hasiči z Karlových Varů i ze Záchranného útvaru Zbiroh. Za pomoci těžké techniky odklízejí sníh, který padá několik dní bez přestání. "Předpokládá se, že zásah potrvá celý víkend. O pomoc již požádaly i obce v okolí," uvedli krajští hasiči. Starosta Ostrova Jan Bureš přislíbil, že město zajistí stravování pro hasiče a policisty podílející se na likvidaci sněhu.

S odklízením sněhu má pomoci i speciální fréza z karlovarského letiště. Na Boží Dar byla převezena jako objemný náklad za doprovodu policie a hasičů. "Celou noc je 20 lidí na nohou v nasazení s uklízecí technikou, abychom zvládli přívaly sněhu před dalším avizovaným přívalem a abychom umožnili lyžující veřejnosti sportování za ideálních sněhových podmínek," popsal situaci na sociální síti starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).

"S kalamitou se spolu s hasiči ze Zbiroha a Varů docela dobře vypořádáváme. Zatím jsou zcela uzavřené pouze osady Ryžovna a Zlatý Kopec a místní jsou již skoro týden odříznuti od světa," uvedl Horník s tím, že i přes vyhlášenou kalamitu se najdou řidiči, kteří nerespektují zákaz vjezdu a na neupravené silnice vjíždí.

Podle Horníka se po dvou dnech podařilo rozšířit místní komunikace tak, že po jejich stranách bude možno ukládat další sníh. Podle předpovědi má padat až do nedělního rána a pak i v neděli odpoledne a v pondělí.

"Zdali bude zapotřebí pomoci techniky a hasičů ze Zbirohu a Karlových Varů, se rozhodne v nedělních nočních hodinách," uvedl vpodvečer Horník. Kalamitní stav podle něj potrvá nejméně do pondělního dopoledne.

Boží Dar nicméně funguje dál jako lyžařské středisko. "Dnes nebyly parkovací kapacity na Božím Daru zcela naplněny, a tak kdo dbal pokynů policie ČR, si na sjezdovkách skvěle zajezdil," doplnil Horník

Ačkoli je hlavní silnice k Božímu Daru sjízdná a upravená, ve městě sněhové bariéry místy dosahují až ke čtyřem metrům. Ulice jsou kvůli sněhu zúžené. Policisté proto rekreanty, kteří přijíždějí na lyže, vysazují z autobusů na hlavní silnici, aby autobusy nemusely zajíždět do města.

Na Božím Daru dopoledne znovu sněžilo. Navíc v okolí padla mlha. Ve vyšší polohách fouká, a tak se na otevřených pláních mohou vytvářet sněhové jazyky. Kvůli popadaným stromům byla ráno uzavřena i silnice od Abertamské zatáčky po rozcestí pod Plešivcem. Podařilo se ji zprovoznit až okolo 14:30.

Královéhradecký kraj

Na vedlejších silnicích leží ujetý nebo rozbředlý sníh. Opatrní musejí být řidiči zejména na Trutnovsku, Náchodsku, Rychnovsku a Jičínsku. Chemicky ošetřované hlavní silniční tahy byly dnes ráno většinou mokré. V kraji dnes ráno místy sněžilo, v nižších polohách pršelo. Postupně zesilující vítr až do rychlosti 70 kilometrů v hodině my mohl ve vyšších polohách a na horách tvořit sněhové jazyky a závěje. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů.

V kraji se dnes ráno teploty pohybovaly kolem nuly, na horách bylo od minus dvou do minus pěti stupňů Celsia. Přes den by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno. Místy se čeká slabé sněžení, v polohách pod 400 metrů nad mořem může padat sníh s deštěm nebo pršet. Teploty by se měly přes den pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách kolem minus dvou stupňů Celsia.

Liberecký kraj

Popadané stromy a v horách i sněhové jazyky komplikovaly dnes dopravu v Libereckém kraji. Hasiči likvidovali spadlé stromy skoro na 30 místech, řekl ČTK jejich krajský operační důstojník. Problémy s průjezdností byly i v zimních střediscích, které zaplnili lyžaři. Dopravu v Bedřichově museli řídit policisté, parkoviště byla zcela plná už ráno v 9:00. Silničáři očekávají v horách další sněžení a zvažovali, že pro nákladní dopravu uzavřou silnici 14 do Polska z Tanvaldu přes Harrachov.

"Necháme ji nakonec otevřenou, ale řidičům nákladních vozů přesto doporučujeme jako alternativní trasu silnici 35 přes Hrádek nad Nisou," řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má silnice v kraji na starosti. "Spad sněhu by měl být do centimetru za hodinu," dodal. Meteorologové varují před tvorbou sněhových jazyků.

Motoristé by při cestách měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží nápor sněhu. Problémy s nimi byly hlavně na Liberecku, Jablonecku, odstraňovat se musely i na Semilsku. "Několikrát jsme měli i hlášeno, že strom spadl na dům. Naštěstí to bylo pokaždé na zahradu," řekla mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Na Semilsku kvůli spadlému stromu byl dopoledne zastavený provoz na železnici mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou. U Jablonečku odpoledne havaroval i sypač, když sjel do příkopu. Policie předpokládá, že silnici 294 v tomto místě se podaří zprůjezdnit až kolem 20:00.

Výrazně se zlepšila situace v Jablonci nad Nisou, kde od čtvrtka platí kalamitní stav. Technické služby z ulic odvezly 2200 tun sněhu, z toho 1400 tun z pátku na dnešek. Silnice ve městě jsou sjízdné, od sněhu se uklízí zbývající chodníky zařazené do zimní údržby. Kalamitní stav prvního stupně by přesto měl v Jablonci trvat do pondělí.

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné s opatrností. Hlavní tahy jsou převážně mokré, na silnicích nižších tříd na Jablonecku a Semilsku je ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu, někde jsou i vyjeté koleje. Podle předpovědi by v noci mělo být zataženo až oblačno, na většině území déšť, v polohách nad 500 metrů nad mořem by měly být srážky smíšené nebo sněhové. Teploty by měly být kolem nuly, vítr v nárazech může na horách přesahovat 50 kilometrů v hodině.

Od pondělí do pátku spadlo v republice v průměru 19,8 milimetrů srážek. Další vydatnější srážky očekávají meteorologové v neděli, v průměru deset milimetrů. V nižších polohách budou většinou dešťové, v polohách nad 600 metrů sněhové. Na horách by tak mohlo napadnout místy až 25 centimetrů nového sněhu.

Moravskoslezský kraj

Silnice v kraji jsou po nočním sněžení sjízdné většinou pouze se zvýšenou opatrností. Na Bruntálsku a Opavsku se vinou větru tvoří sněhové jazyky. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Na Bruntálsku se sněhové jazyky tvoří na silnicích druhé a třetí třídy. Ojediněle na ně můžou řidiči narazit i silnicích nižších tříd na Opavsku. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Pro kamiony je stále uzavřena silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na dálnici.

Olomoucký kraj

Velkou část silnic v kraji pokrývá po nočním sněžení znovu rozbředlý sníh. Počítat s ním musejí řidiči ve všech částech kraje, především na vedlejších cestách. Všechny vozovky jsou sice sjízdné, zvýšená opatrnost je ale na místě. Ve vyšších polohách Šternberska se mohou tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Jesenicku leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření na silnicích druhé a třetí třídy, ale i na hlavních tazích. Na vozovkách udržovaných štěrkovým posypem leží ujetá sněhová vrstva, uvádí ŘSD. Rozbředlý sníh po chemickém zásahu správců silnic pokrývá nejen vedlejší, ale i hlavní tahy také na Šumpersku. Silničáři navíc stále hlásí sněžení.

Husté sněžení postihlo v noci také níže položené okresy. Na Olomoucku i Prostějovsku jsou již většinou silnice holé a mokré. Na Přerovsku leží podle silničářů rozbředlý sníh ještě na vedlejších cestách.

Pardubický kraj

Dopravu na silnicích na Chrudimsku a Svitavsku dnes komplikují sněhové jazyky. Pozor si řidiči musejí dát především na silnicích v okolí Hlinska a na hlavní silnici v úseku Květná - Polička - Borová. Hlavní silnice číslo 11 přes Suchý vrch je sjízdná se sněhovými řetězy. Rozbředlý či ujetý sníh leží na silnicích především ve vyšších polohách Pardubického kraje, informovali silničáři.

Se sněhem musejí řidiči počítat například na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Poličky, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Litomyšle, Hlinska, Žamberka, Ústí nad Orlicí nebo v Železných horách.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, v nižších polohách pršelo nebo padal déšť se sněhem. Na Hlinecku přes noc napadlo až pět centimetrů sněhu. Teploty se pohybovaly kolem nuly. Přes den by mělo být zataženo až oblačno, místy s občasným sněžením, s nižších polohách meteorologové předpovídají déšť se sněhem.

Středočeský kraj

Na některých silnicích leží dnes ráno rozbředlý sníh, místy se mohou tvořit závěje nebo sněhové jazyky. Řidiči by měli být opatrní hlavně na menších cestách, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové či dešťové přeháňky jsou po ránu hlášeny na Pražském okruhu či dálnicích D1 a D11. Na silnicích druhé a třetí třídy na Kladensku, Berounsku, Kolínsku, Nymbursku, Kutnohorsku, Rakovnicku či v okolí Prahy leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na menších cestách na Příbramsku a Benešovsku se mohou vyskytovat sněhové jazyky či závěje. Teploty v regionu se pohybují od minus jednoho do čtyř stupňů Celsia.

Ústecký kraj

Silnice jsou podle dopravního webu sjízdné včetně Moldavy na Teplicku, kde platí od čtvrtka kalamitní stav. Silničáři i meteorologové varují před sněhovými jazyky, tvořit se mohou v polohách nad 800 metrů nad mořem.

Parkování v Moldavě je omezeno zatím pouze na dvě plochy - u nádraží v Novém Městě a u nádraží Moldava. V provozu je i železniční moldavská dráha. Na zprovoznění dalších místních silnic se pracuje, řekla dnes ČTK místostarostka obce Eva Kardová.

"Jezdí se neustále, aby se udrželo to, co se podařilo v pátek zprůjezdnit," uvedla. Podle ní to ale od rána komplikuje vítr, který zafoukává některé úseky. Zároveň se podle místostarostky snaží s obecní frézou postupně zprůjezdnit některé další místní silnice v Novém Městě. Kalamitní stav v obci potrvá minimálně do pondělí.

V provozu je přesto lyžařské středisko Bouřňák, parkovat ale mohou lyžaři zatím jen v Mikulově. Kvůli omezeným parkovacím kapacitám dopravu řídí policie. "Parkoviště je plné, kyvadlově to pouští policie z Hrobu," uvedl za skiareál Petr Benda. K cestě do Moldavy lze využít železnici, podle místostarostky byl ranní vlak zcela plný.

V kraji se v noci oteplilo, teploty byly ráno mezi pěti a minus jedním stupněm Celsia. Hlavní tahy v kraji jsou převážně mokré. Ujetá vrstva sněhu je na silnicích nižších tříd v Krušných horách, rozbředlý sníh je na vozovkách na Ústecku a sníh je ve vyšších polohách i na některých sinicích III. třídy na Děčínsku.

Podle předpovědi by dnes mělo být v Ústeckém kraji převážně zataženo, místy s občasným deštěm. Večer budou srážky na celém území, v polohách nad 400 metrů nad mořem a postupně nad 600 metrů budou smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi pěti až jedním stupněm Celsia, na horách mezi dvěma až minus jedním stupněm. Vítr v nárazech může mít na horách přes 70 kilometrů v hodině.

Kraj Vysočina

Až sedmikilometrová kolona aut se dnes dopoledne vytvořila na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem ve směru na Brno. Těžká technika na 104. kilometru vyprošťovala havarovaný kamion a police kvůli tomu musela dálnici opakovaně na krátkou dobu uzavřít, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nyní je provoz na dálnici plynulý, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Podle ŘSD zde auta jezdí omezenou rychlostí.

Kamion podle mluvčí havaroval kolem 8:00 hodiny ráno. Auta poté projížděla v jednom jízdním pruhu. Při vyprošťování kamionu se podle ŘSD musel provoz několikrát zastavit, čímž vznikla kolona aut. Motoristé místo objížděli přes Herálec či Krasoňov. Nyní je kamion mimo dálnici, uvedla Kroutilová.

Na silnicích nižších tříd na Jihlavsku a Pelhřimovsku se mohou po ránu tvořit sněhové jazyky. Všechny vozovky na Vysočině zůstávají sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Dálnice D1 je mokrá po chemickém ošetření. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku správy a údržby silnic Vysočina.

Řidiči musí být opatrní především na vozovkách nižších tříd. Na Třebíčsku a Žďársku leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem a na Havlíčkobrodsku ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Teploty se po ránu na Vysočině pohybují od nuly do minus čtyř stupňů Celsia.

Podle předpovědi meteorologů bude přes den zataženo a místy může sněžit. V polohách pod 500 metrů nad mořem může rovněž pršet. Navíc kvůli větru se možná budou na vozovkách tvořit sněhové jazyky.

Zlínský kraj

Rozbředlý sníh, ale i namrzající silnice ve vyšších polohách mohou dnes ztížit cestu řidičům. Ke zvýšené opatrnosti na cestách nabádají silničáři ve všech částech kraje, nutná je hlavně v horských oblastech. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na Vsetínsku pokrývá rozbředlý sníh nebo jeho zbytky silnice druhé a třetí třídy, ale i hlavní tahy. Ve vyšších polohách na inertně udržovaných úsecích leží zajetá sněhová vrstva od pěti do 15 centimetrů. Správci silnic nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti především kvůli možnosti namrzání vozovek.

Na Zlínsku leží rozbředlý sníh především na vedlejších cestách, po nočním sněžení musí řidiči počítat se sněhem na místních komunikácích ve Zlíně. Hlavní tahy jsou již většinou mokré po chemickém ošetření, v regionu však silničáři ještě ráno hlásili sněžení. Na Kroměřížsku je opatrnost nutná na vedlejších silnicích, kde leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Zbytky rozbředlého sněhu pokrývají také silnice v oblasti Uherského Hradiště a Uherského Brodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď