Češi dnes další medaile nepřidali, Hassanová má první zlato

foto Sifan Hassanová z Nizozemska po vítězství v běhu na 5000 metrů na LOH v Tokiu.

Tokio - Po čtyřech medailových dnech vyšla česká výprava na olympijských hrách v Tokiu naprázdno. Naději na boj o cenné kovy dnes měli jen střelci Jiří Přívratský a Petr Nymburský, v kvalifikaci třípolohové malorážky ale neuspěli a obsadili 16. a 17. místo. První krok z plánovaného útoku na tři zlata na atletickém stadionu zvládla Sifan Hassanová, která vyhrála běh na 5000 metrů.

Českým střelcům se nevydařila hned úvodní část vkleče a manko už nedohnali. "Rozhodně s tím nejsem spokojen. Přál jsem si (finálovou) osmičku, i ty tréninky na to vypadaly, bohužel jsem to tu nedokázal prodat," posteskl si Nymburský.

Do pětadvacetičlenného finále se podle očekávání neprobojovali ani reprezentanti v jezdecké všestrannosti Miloslav Příhoda a Miroslav Trunda. Příhoda obsadil při olympijském debutu ve čtyřdenní soutěži složené z drezury, terénní jízdy a parkuru s valachem Ferreolusem 33. místo. Trunda skončil s klisnou Shutterflyke devětatřicátý.

Pro zápasníka Artura Omarova skončila olympijská premiéra v řecko-římském stylu hned po prvním duelu. V úvodním kole ve váze do 97 kilogramů prohrál 1:3 s Alexem Szökem z Maďarska a do úterních oprav ho nevytáhl ani jeho přemožitel.

Nizozemská reprezentantka Hassanová postoupila v Tokiu nejprve navzdory pádu do semifinále závodu na 1500 m, kam se kvalifikovaly i české běžkyně Diana Mezuliáníková a Kristiina Mäki. Odpoledne pak ovládla v čase 14:36,79 minuty i pětku a v plánu má v Tokiu ještě start na dvojnásobné trati.

Mezuliániková i Mäkki, která před sedmi měsíci přivedla na svět syna, si v rozbězích vylepšily osobní rekordy, třetí Češka Simona Vrzalová byla výrazně pomalejší a k postupu měla daleko. Tyčkařka Romana Maláčová v kvalifikaci poznamenané deštěm neuspěla.

Olympijským vítězem ve skoku do dálky se stal Řek Miltiadis Tentoglu výkonem 841 cm. V mimořádně dramatické soutěži porazil Kubánce Juana Miguela Echevarríu posledním pokusem a jen díky lepšímu druhému skoku. Běh na 100 m překážek vyhrála Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika v čase 12,37 sekundy. Maročan Sufján El Bakkali v běhu na 3000 metrů překážek ukončil keňskou hegemonii, která na olympiádě v této disciplíně trvala od roku 1984.

Další tři sady medailí si rozdělili gymnasté. Mistr světa z roku 2014 Číňan Liou Jang získal zlato za cvičení na kruzích a vynahradil si zklamání z Ria de Janeiro, kde po vítězství v kvalifikaci finálové vystoupení nezvládl a skončil až čtvrtý. Finále přeskoku těsně vyhrál Korejec Sin Ča-hwan, Denis Abljazin z Ruska se potřetí v řadě musel spokojit se stříbrem. Soutěž v prostných vyhrála při své premiéře pod pěti kruhy Američanka Jade Careyová. Ženský tým USA tak i bez Simone Bilesové získal v Tokiu pátou medaili.

Čtyřnásobná šampionka z Ria Bilesová využije v úterý poslední šanci na start v Tokiu a nastoupí do finále na kladině, do něhož se v minulém týdnu kvalifikovala. Z dosavadních čtyř finálových závodů se dosud vždy odhlásila s odkazem na psychické potíže.

Soutěže v dráhové cyklistice na velodromu v Izu, kam mohou na rozdíl od Tokia v omezeném počtu i diváci, zahájily rekordní výkony. O první se postaraly Němky v kvalifikaci stíhacího závodu družstev, v níž výkonem 4:07,307 minuty překonaly dosavadní maximum britského týmu o takřka tři sekundy. Další přidaly později zlaté Číňanky v rozjížďce týmového sprintu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď