Kadlecová: Limit pojištění se vztahuje na jednu banku a jednu osobu

foto Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů

Výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů (FPV) Renáta Kadlecová se v online rozhovoru se čtenáři Finančních novin pokusila osvětlit důležitost pojištění vkladů v bankách v době krize. Právě kvůli krizi pojištění od loňska vzrostlo na dvojnásobných 50.000 eur a nově je pojištěn celý vklad, dříve to bylo 90 procent. Fond získává peníze z příspěvků peněžních institucí. Nyní spravuje zhruba 12 miliard korun.

Jenda: Je potřeba pojišťovat si vklady i ve "velkých" bankách? (typu KB, ČS..) A od jaké výše částky? Přece se mi nevyplatí pojistit si uložených pár (případně desítek) tisíc.. Díky
Odpověď: Přeji pěkný den všem, kdo se zajímají o pojištění vkladů! Vklady v bankách jsou pojištěny ze zákona. Váš vklad v bance je proto pojištěn automaticky a Vy nemusíte v této věci nic podnikat.

F.J.: Bez pojištěného vkladu znamená,že v případě, že moje banka "krachne" pak nemám nárok na žádnou finanční kompenzaci??? 8:( Díky!!!
Odpověď: dobrý den, vklady jsou pojištěny až do výše 50.000 EUR automaticky. V případě problémů banky tak má nárok na náhradu vkladu každý až do této výše.

Jaroslav: Zajímalo by mě, jak je finančně kryt FPV a zda je on sám a jak pojištěn...
Odpověď: Do Fondu pojištění vkladů přispívají každoročně ze zákona všechny instituce (banky, stavební spořitelny a družstevní záložny), u kterých jsou vedeny pojištěné vklady. V současné době Fond disponuje částkou cca 12 mld. Kč.

Procházka: Dobrý den, prosím jak se vypočítá výše pojištění vkladu?
Odpověď: Vaše vklady v jedné bance jsou vždy v celkovém součtu pojištěny do výše 50.000 EUR. To je automatické a vyplývá to ze zákona.

M.Jílková: Zdravím Vás. Dovolím se zeptat, kam byste vy jako ekonom uložila svoje peníze? Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď: Omlouvám se, ale role Fondu pojištění vkladů není radit ohledně investování peněz. Dobré tipy určitě najdete na stránkách www.financninoviny.cz :-)

Vašek T.: Dobrý den, když mám více účtů u jedné banky, platí pojištění 100 % vkladu a limit 50 tis. eur pro každý zvlášť nebo dohromady?
Odpověď: Limit pojištění platí pro součet vkladů u jedné banky.

Karel z Prahy: Platí zmíněné limity i pro pobočky zahraničních bank působících v ČR? Pokud ne, podle jakých pravidel se postupuje v případě jejich krachu? Děkuji za odpověď
Odpověď: Pobočky zahraničních bank (podnikají zde ale nejsou českými právnickými osobami) jsou pojištěny v zemi sídla mateřské instituce. Od 30.6.2009 by měl být limit pojištění ve všech zemích EU minimálně ve výši 50.000 EUR.

Petra: Dobrý den, co všechno je z Fondu pojištění vkladů pojištěno? Na jaké účty se vztahuje?
Odpověď: Pojištěny jsou všechny vklady u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen vedené na jméno a příjmení, rodné číslo a adresu bydliště fyzické osoby nebo název, identifikační číslo a sídlo právnické osoby. Jde zejména o běžné účty, termínované vklady atd. Pojištěny nejsou např. směnky, dluhopisy, akcie, podílové listy a jiné cenné papíry.

Irena: Za jak dlouho po krachu banky dostanu své peníze? Jsou stejná pravidla pro tuzemské banky i pobočky zahraničních bank?
Odpověď: Lhůta pro výplatu náhrady vkladů je stanovena zákonem na 3 měsíce od data vyhlášení platební neschopnosti. Tyto pravidla platí pro tuzemské banky. V případě pobočky zahraniční banky, se lhůty řídí pravidly platnými v zemi sídla mateřské banky (v rámci EU je tato lhůta stanovena také na 3 měsíce).

Lenka z Teplic: Vztahuje se na 100% pojištění vkladů i na pojištění úroků z vkladů, o které se vklad navyšuje ? Tzn. bude mi navrácena uspořená částka včetně úroků z vkladu ?
Odpověď: Pojištění se vztahuje i na úroky z vkladu, ale pouze do dne vyhlášení platební neschopnosti banky.

David: Dobrý den, jak je to s kampeličkami, družstevními záložnami apod. Jsou také u FPV pojištěny?
Odpověď: Družstevní záložny (kampeličky) jsou pojištěny u Fondu a na vklady u nich vedené se vztahují stejná pravidla jako na vklady vedené u bank.

Milivoj X.: Vztahuje se pojištění vkladů i na pojištění úroků z vkladů, o které se vklad průběžně navyšuje? Dostanu zpátky uspořenou částku včetně úroků?
Odpověď: Viz již dřívější odpověď, ano vztahuje.

Kellner J. : Jak si mám pojistit milion euro, když je možné pojistit jenom 50.000? Můžu si vklad rozdělit do několika bank? Může to být pod jedním člověkem, nebo každý vklad musí uložit někdo jiný? Děkuji.
Odpověď: Limit pojištění se vztahuje na jednu banku a jednu osobu (jejího klienta). Příslušnou částku byste tedy musel rozdělit do více bank nebo na více osob.

Bedřich: Dobrý den, ve které bance máte účet vy? A proč ?
Odpověď: a Vy? :-)

Martinek: Dobrý den, myslíte si že pojištění vkladů se promítá do poplatků za vedení bankovního účtu, které jsou u nás v porovnání s EU dost vysoké?
Odpověď: Určitě nám nepřísluší komentovat výši poplatků v bankách. Pojištění vkladů však v tomto světle zcela jistě nehraje nijak významnou roli. Pojistné se odvádí jednou ročně ve výši pouze 0,1% z pojištěného vkladu.

Věra Šimková: Jak je to s pojištěním vkladů u penzijních fondů a životních pojistek ?
Odpověď: Tyto finanční produkty nejsou u Fondu pojištěny.

Jarek: Prosím o odpověď na otázku, zda je nějaký rozdíl mezi pojištěním vkladů v bance a v družstevní záložně. Děkuji.
Odpověď: Žádné rozdíly v tomto případě ze zákona nevyplývají.

Odpověď: Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli investici do islandských cenných papírů. Žádné cenné papíry nejsou u Fondu pojištěny - pojištění se týká pouze vkladů. V jiném ohledu nám tuto záležitost nepřísluší komentovat.

František N.: Mě by zajímalo, co by se stalo v následující situaci: mám u banky vklad ve výši 2 mil. a zároveň mám u banky ve stejné výši hypotéku. Co se stane v případě kolapsu banky? Hypotéka je splatná hned? Lze započíst vklad proti hypotéce a tedy být si s bankou "kvit" nebo musím hypotéku doplatit a z vkladu...
Odpověď: Hypotéky zůstávají v případě krachu banky splatné dle Vaší smlouvy a Vašeho splátkového kalendáře. Od výplaty z Fondu se odečítají pouze v příslušném okamžiku splatné závazky.

Marie: Dobrý den, jak tedy byly podle vás pojištěny naše vklady v ČSOB? Kdo nás okradl o úspory? Dá se nějak bránit? Má náš protest smysl? Děkuji http://www.financninoviny.cz/zpravy/pred-budovou-csob-bude-protest-klientu/384605

Frantisek Jezek: Kdyby zkrachovala nějaká velká banka, nebo dokonce několik bank, budou prostředky ve fondu pojištění vkladů stačit na vyplacení všech klientů?
Odpověď: Taková hypotetická situace by mohla mít různé způsoby řešení. Může to být příchod nového investora, který převezme závazky banky, nebo může být na místě aktivní účast státu v různých formách. Děkuji všem kdo se dnes zajímali o problematiku pojištění vkladů!

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď